Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

ABACAVIR/LAMIVUDINE TEVA 600MG/300MG FILMTABL 30X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Teva Gyógyszergyár Zrt.
Hatástani csoport:
J05AR Egyesítések
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-23042/01
Hatóanyagok:
Abacavirum
LamivudinumDDD
Hatáserősség:
++ (kétkeresztes), igen erős hatású (++)
Fogy. ár:
67940 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Eü. rendeletre felírhatja:
Illetékes szakorvos
Infektológia
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,0067940,00
Közgyógy67940,000,00
Eü kiemelt67640,00300,00
Üzemi baleset67940,000,00
Közgyógy eü.kiemelt67940,000,00
Teljes0,0067940,00
Egyedi engedélyes0,0067940,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Súlytól függő adagolás
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

A terápiát HIV-fertőzöttek kezelésében jártas orvosnak kell elrendelnie.

Adagolás

Felnőttek, serdülők és legalább 25 kg testtömegű gyermekek:
Az Abacavir/Lamivudine Teva ajánlott adagja naponta egyszer egy tabletta.

25 kg alatti testtömegű gyermekek:
Az Abacavir/Lamivudine Teva nem adható 25 kg-nál kisebb súlyú gyermekeknek, mivel állandó összetételű tabletta, és dóziscsökkentésre nincs mód.

Az Abacavir/Lamivudine Teva állandó összetételű tabletta, ezért olyan betegeknek nem adható, akiknél a dózis módosítására van szükség. Arra az esetre, ha az egyik hatóanyag adagolásának leállítása vagy dózisának módosítása szükséges, az abakavirt és a lamivudint külön-külön tartalmazó készítmények rendelkezésre állnak. Ezekben az esetekben a kezelőorvosnak figyelembe kell vennie az adott készítmények alkalmazási előírását.

Különleges betegcsoportok

Idősek:
Jelenleg nem állnak rendelkezésre farmakokinetikai adatok 65 évesnél idősebb betegekre vonatkozóan. Ebben a korcsoportban különös gondossággal ajánlott eljárni az életkorral összefüggő változások miatt, mint például a vesefunkció beszűkülése és a hematológiai paraméterek megváltozása.

Vesekárosodás:
Az Abacavir/Lamivudine Teva nem javasolt olyan betegeknek, akiknél a kreatinin-clearance <30 ml/perc (lásd 5.2 pont). Enyhe vagy közepesen súlyos vesekárosodásban szenvedő betegek esetében nincs szükség dózismódosításra. A lamivudin-expozíció azonban szignifikánsan megnő azoknál a betegeknél, akiknél a kreatinin-clearance nem éri el az 50 ml/perc értéket (lásd 4.4 pont).

Májkárosodás:
Az abakavirt elsősorban a máj metabolizálja. Közepesen súlyos vagy súlyos májkárosodásban szenvedő betegekkel kapcsolatban nem állnak rendelkezésre klinikai adatok, ezért az Abacavir/Lamivudine Teva alkalmazása nem ajánlott, kivéve, ha feltétlenül indokolt. Enyhe májkárosodásban (Child-Pugh érték 5-6) szenvedő betegeknél szoros monitorozás szükséges, beleértve az abakavir plazmaszintjének monitorozását is, amennyiben ez megoldható (lásd 4.4 és 5.2 pont).

Gyermekek és serdülők:
Az Abacavir/Lamivudine Teva biztonságosságát és hatásosságát 25 kg-nál kisebb testtömegű gyermekek esetében nem igazolták.

A jelenleg rendelkezésre álló adatok a 4.8, 5.1 és 5.2 pontban találhatók, de adagolási ajánlás nem adható.

Az alkalmazás módja

Szájon át történő alkalmazásra.

Az Abacavir/Lamivudine Teva étkezés közben vagy étkezéstől függetlenül is bevehető.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Ez a pont az abakavirra és a lamivudinra vonatkozó különleges figyelmeztetéseket és óvintézkedéseket tartalmazza. Az abakavir/lamivudin kombinációra vonatkozó további óvintézkedések vagy figyelmeztetések nincsenek.

Túlérzékenységi reakciók (lásd még 4.8 pont):

Az abakavir a túlérzékenységi reakciók kockázatával jár (lásd 4.8 pont), amelyek jellemzői a láz és/vagy a bőrkiütés egyéb olyan tünetekkel, amelyek több szerv érintettségét jelzik. Az abakavir alkalmazása során túlérzékenységi reakciókat figyeltek meg, amelyek némelyike életveszélyes, ritkán pedig halálos kimenetelű volt, ha nem kezelték megfelelően.

Az abakavir által okozott túlérzékenységi reakciók kialakulásának kockázata magas az igazoltan HLA-B*5701 allél-pozitív betegeknél. Azonban jelentettek abakavir okozta túlérzékenységi reakciókat alacsonyabb gyakorisággal olyan betegeknél is, akik nem hordozzák ezt az allélt.

Ezért az alábbi intézkedéseket be kell tartani:
• A HLA-B*5701 státuszt a kezelés megkezdése előtt mindig dokumentálni kell.
• Abakavir/lamivudin kombinációs kezelést sohasem szabad kezdeményezni pozitív HLA-B*5701 státuszú betegeknél és olyan negatív HLA-B*5701 státuszúaknál, akiknél abakavir-tartalmú kezelési rend korábbi alkalmazása során abakavir által okoztott túlérzékenységi reakciót gyanítottak.
• Túlérzékenységi reakció gyanúja esetén az abakavir/lamivudin kombináció alkalmazását haladéktalanul abba kell hagyni, még a HLA-B*5701 allél hiányában is. Az abakavir/lamivudin kombinációs kezelés leállításának késlekedése a túlérzékenységi reakció kialakulását követően életveszélyes reakcióhoz vezethet.
• Az abakavir/lamivudin kombinációs kezelés túlérzékenységi reakció gyanúja miatti leállítása után abakavir/lamivudin kombinációval vagy más abakavir-tartalmú gyógyszerrel történő kezelést tilos újra kezdeni.
• Az abakavir-tartalmú kezelés abakavir túlérzékenységi reakció gyanúját követően történő újraindítása a tünetek órákon belüli hirtelen visszatérését eredményezheti. Ez a recidíva rendszerint súlyosabb, mint az első megjelenés volt, és életet veszélyeztető hypotonia, valamint halálozás is bekövetkezhet.
• Az abakavir-kezelés újrakezdésének elkerülése érdekében azokat a betegeket, akiknél túlérzékenységi reakció gyanúja állt fenn, utasítani kell arra, hogy semmisítsék meg a megmaradt abakavir/lamivudin kombinációs tablettáikat.

Az abakavir túlérzékenységi reakció klinikai leírása

Az abakavir okozta túlérzékenységi reakció jellemzőit jól jellemezték a klinikai vizsgálatokban és a forgalomba hozatalt követő ellenőrzés során. A tünetek rendszerint az abakavir-kezelés megkezdésétől számított első hat hét során jelennek meg (a kialakulásig terjedő átlagos időtartam 11 nap), azonban ezek a reakciók a kezelés során bármikor kialakulhatnak.

Majdnem mindegyik abakavir túlérzékenységi reakció lázzal és bőrkiütéssel társul. Az abakavir túlérzékenységi reakció részeként megfigyelt egyéb panaszok és tünetek részletes leírása a 4.8 pontban szerepel ("Egyes kiválasztott mellékhatások leírása" rész), beleértve a légúti és a gastrointestinalis tüneteket is. Fontos tudni, hogy az ilyen tünetek a túlérzékenységi reakció tévesen, légzőszervi betegségként (pneumonia, bronchitis, pharyngitis) vagy gastroenteritisként történő diagnosztizálásához vezethetnek.

A túlérzékenységi reakcióval kapcsolatos tünetek a kezelés folytatásával súlyosbodnak, és életveszélyessé is válhatnak. Ezek a tünetek általában megszűnnek az abakavir kezelés leállításával.
Ritka esetekben azoknál a betegeknél is kialakultak néhány órán belül életveszélyes reakciók az abakavir-kezelés újraindításakor, akik korábban nem túlérzékenységi reakció miatt hagyták abba az abakavir alkalmazását (lásd 4.8 pont, "Egyes kiválasztott mellékhatások leírása" rész). A kezelés újraindítását ilyen betegek esetében olyan intézményben kell végezni, ahol azonnali orvosi segítség áll rendelkezésre.

Testtömeg- és anyagcsere-paraméterek
Az antiretrovirális terápia során testtömeg-növekedés, vérlipid- és vércukorszint-emelkedés fordulhat elő. Ezek a változások részben összefügghetnek a betegség kontrolljával és az életmóddal. A lipideknél egyes esetekben bizonyíték van a kezelés hatására vonatkozóan, míg a testtömeg-emelkedés kapcsán nincs erős bizonyíték, hogy ez összefüggene bármely konkrét kezeléssel. A vérlipid- és a vércukorszintek rendszeres ellenőrzését illetően lásd a rendelkezésre álló HIV-kezelési irányelveket. A lipid-rendellenességeket klinikailag megfelelő módon kell kezelni.

Pancreatitis
Pancreatitist leírtak, de annak ok-okozati összefüggése a lamivudinnal és az abakavirral bizonytalan.

A virológiai sikertelenség kockázata
- Hármas nukleozid kezelés: Nagy arányú virológiai sikertelenségről és korai szakaszban kialakuló rezisztenciáról érkeztek jelentések, amikor az abakavirt tenofovir-dizoproxil-fumaráttal és lamivudinnal kombinálták, napi egyszeri adagolásban.
- Az abakavir/lamivudin kombináció alkalmazása során a virológiai sikertelenség kockázata nagyobb lehet, mint más terápiás lehetőségek esetén (lásd 5.1 pont).

Májbetegség
Az abakavir/lamivudin kombináció biztonságosságát és hatékonyságát még nem igazolták olyan betegeken, akiknek valamilyen jelentős májbetegsége is volt. Az abakavir/lamivudin kombináció nem ajánlott közepesen súlyos vagy súlyos májkárosodásban szenvedő betegek esetében (lásd 4.2 és 5.2 pont).

Azoknál a betegeknél, akiknél már előzetesen kialakult májműködési zavar, beleértve a krónikus aktív hepatitist is, nagyobb gyakorisággal jelentkeznek májfunkció-rendellenességek a kombinált antiretrovirális kezelés során, és ezért őket a szokásos módon ellenőrizni kell. Ha az ilyen betegek májbetegségének súlyosbodása tapasztalható, mérlegelni kell a kezelés megszakítását vagy leállítását.

Krónikus hepatitis B vagy C vírus társfertőzésben szenvedő betegek
A krónikus hepatitis B-ben vagy C-ben szenvedő és kombinált antiretrovirális kezelésben részesülő betegeknél fokozott a májat érintő súlyos és potenciálisan fatális kimenetelű mellékhatások kockázata. A hepatitis B vagy C egyidejű antivirális kezelése esetén ezen gyógyszerek alkalmazási előírását is figyelembe kell venni.

Ha a lamivudint egyidejűleg alkalmazzák a HIV és a hepatitis B (HBV) kezelésére, a lamivudin hepatitis B fertőzés kezelésére történő alkalmazásáról további információ az adott, HBV kezelésére javallott lamivudin-tartalmú készítmények alkalmazási előírásában található.

Ha az abakavir/lamivudin kombinációs kezelést leállítják HBV-vel is fertőzött betegeknél, ajánlatos mind a májfunkciós tesztek, mind a HBV replikáció markerek időszakonkénti ellenőrzése, mivel a lamivudin megvonása a hepatitis akut exacerbatióját okozhatja (lásd az adott, HBV kezelésére javallott lamivudin-tartalmú készítmény alkalmazási előírását).

Mitokondriális diszfunkció in utero expozíciót követően
A nukleozid/nukleotid analógok különböző mértékben befolyásolhatják a mitokondriális funkciót, ami a sztavudin, a didanozin és a zidovudin esetében a legkifejezettebb. Mitokondriális diszfunkcióról számoltak be azoknál a HIV-negatív csecsemőknél, akik in utero és/vagy születés után nukleozid-analóg terhelésnek voltak kitéve. Ezek az esetek túlnyomórészt zidovudint tartalmazó kezelésekkel összefüggésben léptek fel. A legfontosabb mellékhatások hematológiai eltérések (anaemia, neutropenia) és anyagcserezavarok (hyperlactataemia, hyperlipasaemia) voltak. Ezek a reakciók gyakran csak átmenetiek. Ritkán késői neurológiai zavarokról is beszámoltak (hypertonia, görcs, viselkedési zavarok). Egyelőre nem ismert, hogy átmeneti vagy tartós neurológiai zavarokról van-e szó. Ha egy - akár HIV-negatív - gyermek in utero nukleozid- és nukleotid-analóg terhelésnek volt kitéve, állapotát figyelemmel kell követni klinikai és laboratóriumi vizsgálatok segítségével, továbbá abban az esetben, ha releváns jelek vagy tünetek lehetséges mitokondriális diszfunkcióra utalnak, teljes kivizsgálásra van szükség. Ezeket az eredményeket minden olyan, in utero nukleozid/nukleotid analóg-expozíciónak kitett gyermeknél figyelembe kell venni, akinél ismeretlen etiológiájú, súlyos klinikai tünetek, különösen neurológiai tünetek jelentkeznek. Ezek az eredmények nem befolyásolják az antiretrovirális terápiára vonatkozó nemzeti ajánlásokat, amelyeket terhes nők számára, a HIV vertikális átvitelének megelőzése céljából dolgoztak ki.

Immunreaktivációs szindróma
Súlyos immunhiányban szenvedő HIV-fertőzött betegekben a kombinált antiretrovirális terápia (combination antiretroviral therapy, CART) megkezdésekor a tünetmentes vagy reziduális opportunista patogénekkel szemben gyulladásos reakció léphet fel, ami súlyos klinikai állapot kialakulásához vagy a tünetek súlyosbodásához vezethet. Ilyen reakciót általában a CART indítása utáni első hetekben vagy hónapokban figyeltek meg. Főbb példák erre a cytomegalovírus retinitis, a generalizált és/vagy fokális mycobacterium fertőzések, valamint a Pneumocystis jirovecii okozta pneumonia (amit gyakran PCP-nek neveznek). Bármilyen gyulladásos tünetet ki kell vizsgálni, illetve szükség esetén kezelni kell. Autoimmun betegségek (pl. Basedow-kór és autoimmun hepatitis) előfordulását szintén jelentették immunreaktiváció esetén, azonban a jelentések szerint a kialakulás időpontja változó, és ezek az események akár több hónappal a kezelés megkezdése után is előfordulhatnak.

Osteonecrosis
Annak ellenére, hogy az etiológiája multifaktoriálisnak tekintendő (beleértve a kortikoszteroidok használatát, az alkoholfogyasztást, a súlyos immunszuppressziót és a magasabb testtömeg-indexet), osteonecrosisos eseteket leginkább előrehaladott HIV-betegségben szenvedő és/vagy hosszútávú kombinált antiretrovirális terápiában (CART) részesült betegek esetében jelentettek. A betegeknek tanácsolni kell, hogy forduljanak orvoshoz, amennyiben ízületi fájdalmat, ízületi merevséget, illetve mozgási nehézséget észlelnek.

Opportunista fertőzések
A betegeket tájékoztatni kell arról, hogy az abakavir/lamivudin kombináció, illetve bármely más antiretrovirális terápia nem gyógyítja meg a HIV-fertőzést, és a szervezetükben ennek ellenére kialakulhatnak opportunista fertőzések és a HIV-fertőzés egyéb szövődményei. Ezért a betegeket a HIV-hez kapcsolódó betegségek kezelésében gyakorlott orvosoknak kell gondos klinikai megfigyelés alatt tartani.

Cardiovascularis események
Habár az abakavirral végzett klinikai és megfigyeléses vizsgálatokból származó adatok ellentmondásos eredményeket mutatnak, több vizsgálat is arra utal, hogy az abakavirral kezelt betegeknél megnő a cardiovascularis események (különösen a myocardialis infarctus) kockázata. Ezért az abakavir/lamivudin kombináció rendelésekor törekedni kell minden befolyásolható rizikófaktor (pl. dohányzás, magas vérnyomás, hyperlipidaemia) minimalizálására.

Ezen túlmenően a magas cardiovasculáris kockázatú betegek esetében az abakavirt tartalmazó kezelési rend helyett fontolóra kell venni más kezelési lehetőségeket is.

Alkalmazása közepesen súlyos vesekárosodásban szenvedő egyéneknél

Azoknál az Abacavir/Lamivudine Teva-t kapó betegeknél, akiknek a kreatinin clearance-e 30 és 49 ml/perc között volt, 1,6-3,3-szor magasabb lamivudin-expozíció (AUC) fordulhat elő, mint azoknál a betegeknél, akiknek a kreatinin clearance-e ? 50 ml/perc. A biztonságosságra vonatkozóan nincsenek, olyan randomizált, kontrollos vizsgálatokból származó adatok, amelyekben az abakavir/lamivudin kombinációt és az egyes hatóanyagokat olyan betegeknél hasonlították össze, akiknek a kreatinin clearance-e 30 és 49 ml/perc között volt, és akik módosított lamivudin dózist kaptak. A lamivudin eredeti regisztrációs vizsgálataiban, amikor zidovudinnal kombinálva alkalmazták, a magasabb lamivudin-expozíciókhoz magasabb arányú hematológiai toxicitás (neutropenia és anaemia) társult, azonban a kezelés neutropenia vagy anaemia miatti megszakítása mind a két esetben < 1% volt. Egyéb lamivudinnal összefüggésbe hozható mellékhatások (például emésztőrendszeri és májbetegségek) is előfordulhatnak.

Azoknál az Abacavir/Lamivudine Teva-t kapó betegeknél, akiknek a kreatinin clearance-e tartósan 30 és 49 ml/perc között van, ellenőrizni kell a lamivudinnal összefüggésbe hozható mellékhatásokat, különösen a hematológiai toxicitásokat. Újonnan kialakuló vagy súlyosbodó neutropenia vagy anaemia esetén a lamivudin dózisának módosítása javasolt, a lamivudin alkalmazási előírásában foglaltak szerint, ami az Abacavir/Lamivudine Teva-val nem érhető el. Az Abacavir/Lamivudine Teva alkalmazását fel kell függeszteni, és a kezelési séma kialakításához az egyes hatóanyagokat külön-külön kell alkalmazni.

Gyógyszerkölcsönhatások
Az abakavir/lamivudin kombináció nem szedhető együtt semmilyen más lamivudin-tartalmú gyógyszerrel vagy emtricitabin-tartalmú gyógyszerrel.

A lamivudin kladribinnel történő együttadása nem javasolt (lásd 4.5 pont).

Segédanyag(ok)
Nátrium
A készítmény kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz filmtablettánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre kifejtett hatásokra vonatkozóan nem végeztek vizsgálatokat. A gépjárművezetésre vagy a gépkezelésre való alkalmasság megítélésekor azonban figyelembe kell venni a beteg egészségi állapotát és az abakavir/lamivudin kombináció mellékhatásprofilját.


4.9 Túladagolás

Az abakavir vagy a lamivudin akut túladagolását követően, a felsorolt mellékhatásokon kívül nem lehetett kimutatni specifikus tüneteket vagy jeleket.

Túladagolás esetén a beteget a toxikus tünetek felismerése céljából megfigyelés alatt kell tartani (lásd 4.8 pont), és szükség esetén a szokásos szupportív terápiát kell alkalmazni. A lamivudin dializálható, ezért túladagolás esetén folyamatos hemodialízist kell alkalmazni, bár erre vonatkozólag nem végeztek vizsgálatokat. Nem ismeretes, hogy az abakavir eltávolítható-e peritoneális dialízissel vagy hemodialízissel.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Ez a gyógyszer abakavirt és lamivudint tartalmaz, ezért minden, ezekre a hatóanyagokra külön-külön leírt kölcsönhatás e gyógyszer alkalmazásakor is előfordulhat. Klinikai vizsgálatok azt mutatták, hogy az abakavir és a lamivudin között nincs klinikailag jelentős interakció.

Az abakavirt az UDP glükoronil-transzferáz (UGT) enzimek és az alkohol-dehidrogenáz metabolizálja. Az UGT induktorok vagy inhibitorok és alkohol-dehidrogenáz révén eliminálódó vegyületek együttes alkalmazása módosíthatja az abakavir expozícióját. A lamivudin vesén keresztül ürül. A lamivudin vizeletbe történő aktív renális szekréciója az organikus kation transzportereken (OCT) keresztül zajlik. A lamivudin OCT inhibitorokkal történő együttes alkalmazása megnövelheti a lamivudin expozícióját.

Az abakavir és a lamivudin metabolizációjában nincs jelentős szerepe a citokróm P450 enzimeknek (pl. a CYP 3A4, a CYP 2C9 vagy a CYP 2D6) és nem is indukálják ezt az enzimrendszert. A lamivudin nem gátolja a citokróm P450 enzimeket. Az abakavir csak korlátozott mértékben gátolja a CYP3A4 által közvetített metabolizmust, és in vitro vizsgálatok alapján nem gátolja a CYP2C9, illetve a CYP2D6 enzimek aktivitását. In vitro vizsgálatok az abakavir citokróm P450 1A1 (CYP1A1) enzimre kifejtett gátló képességét mutatták. Ezért csekély a kölcsönhatások lehetősége proteázgátlókkal, nem nukleozidokkal és más, a főbb P450 enzimek által metabolizált gyógyszerekkel.

Az abakavir/lamivudin kombináció nem szedhető együtt más, lamivudint tartalmazó készítménnyel (lásd 4.4 pont).

Az alábbi felsorolás nem tekinthető teljesnek, de jól jellemzi a vizsgált gyógyszercsoportokat.

Gyógyszerek terápiás terület szerint
Kölcsönhatás
A változás geometriai átlaga (%)
(Lehetséges mechanizmus)
Együttadásra vonatkozó ajánlás
ANTIRETROVIRALIS GYÓGYSZEREK
Didanozin/abakavir
Interakciós vizsgálatokat nem végeztek.
Dózismódosítás nem szükséges.
Didanozin/lamivudin
Interakciós vizsgálatokat nem végeztek.

Zidovudin/abakavir
Interakciós vizsgálatokat nem végeztek.

Zidovudin/lamivudin
Zidovudin 300 mg egyszeri adag
Lamivudin 150 mg egyszeri adag
Lamivudin: AUC -
Zidovudin: AUC -

Emtricitabin/lamivudin

A hasonlóság miatt az Abacavir/Lamivudine Teva koncentrációt nem szabad egyéb citidin-analógokkal, például emtricitabinnal együtt adni.
FERTŐZÉS ELLENI GYÓGYSZEREK
Trimetoprim/szulfametoxazol (ko-trimoxazol)/abakavir
Interakciós vizsgálatokat nem végeztek.
Nem szükséges az Abacavir/Lamivudine Teva dózisát módosítani.

Ha a ko-trimoxazollal történő egyidejű alkalmazás indokolt, akkor a betegeket klinikai megfigyelés alatt kell tartani. A Pneumocystis jirovecii pneumonia (PCP) és a toxoplasmosis kezelésében a nagy trimetoprim/szulfametoxazol adagokat nem vizsgálták és ezeket kerülni kell.
Trimetoprim/szulfametoxazol (ko-trimoxazol)/lamivudin (160 mg/800 mg naponta egyszer 5 napig/300 mg egyszeri adag)
Lamivudin: AUC ^40%

Trimetoprim: AUC -
Szulfametoxazol: AUC -

(Organikus kation transzporter gátlás)

ANTIMIKOBAKTERIÁLIS GYÓGYSZEREK
Rifampicin/abakavir
Interakciós vizsgálatokat nem végeztek.

UGT indukció révén kissé csökkenhet az abakavir plazma koncentrációja.
Nincs elegendő adat dózismódosítás ajánlásához.
Rifampicin/lamivudin
Interakciós vizsgálatokat nem végeztek.

ANTIKONVULZÍV GYÓGYSZEREK
Fenobarbitál/abakavir
Interakciós vizsgálatokat nem végeztek.

UGT indukció révén kissé csökkenhet az abakavir plazmakoncentrációja.
Nincs elegendő adat ahhoz, hogy dózismódosítási ajánlást lehessen tenni.
Fenobarbitál/lamivudin
Interakciós vizsgálatokat nem végeztek.

Fenitoin/abakavir
Interakciós vizsgálatokat nem végeztek.

UGT indukció révén kissé csökkenhet az abakavir plazmakoncentrációja.
Nincs elegendő adat ahhoz, hogy dózismódosítási ajánlást lehessen tenni.

A fenitoin koncentrációkat figyelni kell.
Fenitoin/lamivudin
Interakciós vizsgálatokat nem végeztek.

ANTIHISZTAMINOK (HISZTAMIN H2 RECEPTOR ANTAGONISTÁK)
Ranitidin/abakavir
Interakciós vizsgálatokat nem végeztek.
Dózismódosítás nem szükséges.
Ranitidin/lamivudin
Interakciós vizsgálatokat nem végeztek.

Klinikilag jelentős kölcsönhatás nem valószínű. A ranitidint csak részben eliminálja a renális organikus kation rendszer.

Cimetidin/abakavir
Interakciós vizsgálatokat nem végeztek.
Dózismódosítás nem szükséges.
Cimetidin/lamivudin
Interakciós vizsgálatokat nem végeztek.

Klinikilag jelentős kölcsönhatás nem valószínű. A cimetidint csak részben eliminálja a renális organikus kation rendszer.

CITOTOXIKUMOK
Kladribin/lamivudin
Interakciós vizsgálatokat nem végeztek.

A lamivudin in vitro gátolja a kladribin intracelluláris foszforilációját, amely klinikai körülmények között történő együttadásuk esetén a kladribin hatásvesztésének esetleges kockázatához vezet. Egyes klinikai megfigyelések szintén alátámasztják a lamivudin és a kladribin esetleges kölcsönhatását.
A lamivudin és a kladribin egyidejű alkalmazása nem ajánlott (lásd 4.4 pont).
OPIOIDOK
Metadon/abakavir
(40-90 mg naponta egyszer 14 napig/600 mg egyszeri adag, majd 600 mg naponta kétszer 14 napig)
Abakavir: AUC -
Cmax ˇ35%
Metadon: CL/F ^22%
Nem szükséges az Abacavir/Lamivudine Teva dózisát módosítani.

A betegek többségénél nem valószínű, hogy a metadon dózisát módosítani kell. Esetenként szükség lehet a metadon dózisának ismételt beállítására.
Metadon/lamivudin
Interakciós vizsgálatokat nem végeztek.

RETINOIDOK
Retinoid vegyületek (pl. izotretinoin)/abakavir
Interakciós vizsgálatokat nem végeztek.

Interakció lehetséges, mert van közös eliminációs út az alkohol-dehidrogenáz révén.
Nincs elegendő adat ahhoz, hogy dózismódosítási ajánlást lehessen tenni.
Retinoid vegyületek (pl. izotretinoin)/lamivudin
Interakciós vizsgálatokat nem végeztek.
Interakciós vizsgálatokat nem végeztek.

VEGYES
Etanol/abakavir
(0,7 g/kg egyszeri adag/600 mg egyszeri adag)
Abakavir: AUC ^41%
Etanol: AUC -

(Gátolja az alkohol-dehidrogenázt)
Dózismódosítás nem szükséges.
Etanol/lamivudin
Interakciós vizsgálatokat nem végeztek.

Szorbit oldat (3,2 g, 10,2 g,
13,4 g)/lamivudin
300 mg lamivudin belsőleges oldat egyszeri adag
Lamivudin:
AUC ˇ 14%, 32%, 36%
Cmax ˇ 28%, 52%, 55%
Amikor csak lehetséges, elkerülendő a Abacavir/Lamivudine Teva hosszabb időtartamú egyidejű alkalmazása szorbitot vagy egyéb, ozmotikus hatású polialkoholt vagy
monoszacharid cukoralkoholt tartalmazó gyógyszerekkel (pl. xilit, mannit, laktit, maltit).
Amennyiben a hosszabb ideig tartó egyidejű alkalmazás nem kerülhető el, mérlegelendő a HIV-1 vírusterhelés gyakoribb monitorozása.
Riociguat/abakavir

Riociguat ^
In vitro az abakavir gátolja a CYP1A1-et. A korábban egészséges vizsgálati alanyoknál észlelt riociguat AUC(0-?) értékekhez képest a riociguat egyszeri adagjának (0,5 mg) abakavir/dolutegravir/lamivudin kombinációt (600 mg/50 mg/300 mg naponta egyszer) szedő HIV-betegeknek történő egyidejű beadása hozzávetőleg háromszor magasabb riociguat AUC(0-?) értéket eredményezett.
Szükség lehet a riociguat adagjának csökkentésére. Figyelembe kell venni a riociguat alkalmazási előírásában szereplő dózisajánlásokat.

Rövidítések: ^ = növekedés; ˇ = csökkenés; - = nincs jelentős változás; AUC = koncentráció vs idő görbe alatti terület; Cmax = a megfigyelt legnagyobb koncentráció; CL/F = látszólagos orális clearance.

Gyermekek és serdülők

Interakciós vizsgálatokat csak felnőttek körében végeztek.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása

Az abakavir/lamivudin kombinációval kapcsolatban jelentett nemkívánatos reakciók összhangban voltak a külön gyógyszerkészítményekben adott abakavir és lamivudin ismert biztonságossági profiljával. Számos ilyen nemkívánatos reakcióról nem egyértelmű, hogy azok a hatóanyaggal, a HIV-betegség kezelésében alkalmazott számos egyéb gyógyszerrel vagy magával az alapbetegséggel függenek-e össze.
Az alábbi táblázatban felsorolt reakciók közül számos (hányinger, hányás, hasmenés, láz, levertség, bőrkiütés) gyakran előfordul abakavirra túlérzékeny betegeknél. Ezért azokat a betegeket, akiknél ezen tünetek bármelyike jelentkezik, gondosan meg kell figyelni a túlérzékenységi reakció szempontjából (lásd 4.4 pont). Nagyon ritkán erythema multiformet, Stevens-Johnson-szindrómát vagy toxicus epidermalis necrolysist jelentettek olyan esetekben, amikor az abakavir túlérzékenység nem volt kizárható. Ilyenkor az abakavir-tartalmú gyógyszer adását véglegesen le kell állítani.

A mellékhatások táblázatos felsorolása

Azok a mellékhatások, melyek kapcsolata az abakavirral vagy a lamivudinnal legalábbis valószínű, szervrendszerenként, szervenként és az abszolút gyakoriság szerint vannak felsorolva. A gyakoriság meghatározása: nagyon gyakori (?1/10), gyakori (?1/100 - <1/10), nem gyakori (?1/1000 - <1/100), ritka (?1/10 000 - <1/1000) és nagyon ritka (<1/10 000).

Szervrendszer
Abakavir
Lamivudin
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek

Nem gyakori: neutropenia és anaemia (mindkettő esetenként súlyos), thrombocytopenia.
Nagyon ritka: tiszta vörösvérsejt aplasia.
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori: túlérzékenység.

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Gyakori: anorexia.
Nagyon ritka: laktát acidosis.
Nagyon ritka: laktát acidosis.
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori: fejfájás.
Gyakori: fejfájás, álmatlanság.
Nagyon ritka: perifériás neuropathia (vagy paraesthesia) esetenként előfordult.
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek

Gyakori: köhögés, orrtünetek.
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori: hányinger, hányás, hasmenés.
Ritka: pancreatitis előfordult, de ok-okozati összefüggése az abakavir kezeléssel bizonytalan.
Gyakori: hányinger, hányás, hasi fájdalom vagy görcsök, hasmenés.
Ritka: szérum amilázszint emelkedés. Pancreatitis esetenként előfordult.
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek

Nem gyakori: a májenzimek (ASAT, ALAT) átmeneti emelkedése.
Ritka: hepatitis.
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Gyakori: kiütés (szisztémás tünetek nélkül).
Nagyon ritka: erythema multiforme, Stevens-Johnson-szindróma és toxicus epidermalis necrolysis.
Gyakori: bőrkiütés, alopecia.
Ritka: angio-oedema.
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei

Gyakori: arthralgia, izomelváltozások.
Ritka: rhabdomyolysis.
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Gyakori: láz, letargia, fáradtság.
Gyakori: fáradtság, rossz közérzet, láz.

Egyes kiválasztott mellékhatások leírása

Abakavirral szembeni túlérzékenység
A túlérzékenységi reakció által okozott panaszok és tünetek az alábbiakban kerülnek felsorolásra. Ezeket a klinikai vizsgálatok vagy a forgalomba hozatalt követő felmérések során észlelték. Azok a tünetek, amelyek a túlérzékenységi reakciókat jelző betegek legalább 10%-ánál jelentkeztek, félkövér betűkkel kerültek szedésre.

Majdnem minden betegnek, akinél kialakulnak a túlérzékenységi reakciók, láza és/vagy bőrkiütése van (általában maculo-papularis vagy urticaria) a tünetegyüttes részeként, bár a reakciók előfordultak bőrkiütés és láz nélkül is. További főbb tünetek közé tartoznak a gastrointestinalis, légzőszervi vagy általános tünetek, mint a levertség és a rossz közérzet.

Bőr
Bőrkiütés (általában maculo-papularis vagy urticaria).

Emésztőrendszer

Hányinger, hányás, hasmenés, hasi fájdalom, a szájnyálkahártya kifekélyesedése.

Légzőrendszer

Dyspnoe, köhögés, torokfájás, felnőttkori respiratiós distress szindróma, légzési elégtelenség.

Egyéb

Láz, levertség, rossz közérzet, oedema, lymphadenopathia, hypotensio, conjunctivitis, anaphylaxia.

Neurológiai/Pszichiátriai

Fejfájás, paraesthesia.

Hematológiai

Lymphopenia.

Máj/hasnyálmirigy

Májfunkciós értékek emelkedése, hepatitis, májelégtelenség.

Vázizom- és csontrendszeri

Myalgia, ritkán myolysis, arthralgia, kreatin-foszfokinázszint emelkedés.

Urológia

Kreatininszint emelkedése, veseelégtelenség.

A túlérzékenységi reakcióval kapcsolatos tünetek a kezelés folytatásával súlyosbodnak, és életveszélyessé is válhatnak, illetve néhány esetben halálhoz vezettek.

Az abakavir-kezelés abakavir okozta túlérzékenységi reakciót követő újraindítása a tünetek gyors, órákon belüli visszatérésével jár. A túlérzékenységi reakció recidívája rendszerint súlyosabb, mint az első megjelenés volt, és életet veszélyeztető hypotonia, valamint halálozás is bekövetkezhet. Az abakavir-kezelés újraindítása után hasonló reakciók ritkán előfordultak olyan betegeknél is, akiknél a túlérzékenységnek csak egy fő tünete (lásd feljebb) jelentkezett az abakavir leállítása előtt, és nagyon ritkán olyan betegeknél is kialakultak, akiknél a kezelést úgy indították újra, hogy korábban nem voltak túlérzékenységi tüneteik (vagyis előzetesen abakavir-toleránsnak tekintett betegeknél).

Anyagcsere-paraméterek
Antiretrovirális terápia során a testtömeg és a vérlipid- és vércukorszint megemelkedhet (lásd 4.4 pont).

Immunreaktivációs szindróma
Súlyos immunhiányban szenvedő HIV-fertőzött betegeknél a kombinált antiretrovirális terápia (CART) megkezdésekor a tünetmentes vagy reziduális opportunista fertőzésekkel szemben gyulladásos reakció léphet fel. Autoimmun betegségek (pl. Basedow-kór és autoimmun hepatitis) előfordulását szintén jelentették, azonban a jelentések szerint a kialakulás időpontja változó, és ezek az események akár több hónappal a kezelés megkezdése után is előfordulhatnak (lásd 4.4 pont).

Osteonecrosis
Osteonecrosisos esetekről számoltak be, különösen az általánosan ismert rizikófaktorú betegek, az előrehaladott HIV-betegségben szenvedők és a hosszú távú kombinált antiretrovirális terápiában (CART) részesült betegek esetében. Ennek gyakorisága nem ismert (lásd 4.4 pont).

Gyermekek és serdülők
A gyermekek esetében alkalmazott napi egyszeri adagolást alátámasztó biztonságossági adatbázis az ARROW vizsgálatból (COL105677) származik, amelyben 669 HIV-1-fertőzött gyermek (12 hónapos és ?17 éves kor közötti) kapott abakavirt és lamivudint naponta egyszer vagy naponta kétszer (lásd 5.1 pont). Ezen a betegcsoporton belül 104, legalább 25 kg testtömegű HIV-1-fertőzött gyermek kapott abakavirt és lamivudint napi egyszer adott fix dózisú kombinációs tabletták formájában. A felnőttekhez képest nem észleltek további biztonságossági problémákat a napi egyszeri vagy kétszeri adagolási rend szerint kezelt gyermekeknél.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Systemás vírusellenes szerek HIV-fertőzés kezelésére, kombinációk,
ATC kód: J05AR02

Hatásmechanizmus: Az abakavir és a lamivudin nukleozid-analóg reverz transzkriptáz inhibitorok (NRTI-k), a HIV-1 és a HIV-2 (LAV2 és EHO) replikációjának erős és szelektív inhibitorai. Az abakavirt és a lamivudint is intracelluláris kinázok sora metabolizálja, melynek eredményeként 5'-trifoszfát (TP) származék keletkezik, ami az aktív metabolit. A lamivudin-TP és a karbovir-TP (az abakavir aktív trifoszfát formája) a HIV reverz transzkriptáz (RT) szubsztrátjai és kompetitív inhibitorai. Fő antivirális hatásukat azonban a monofoszfát formának a vírus DNS-láncába történő beépülésével fejtik ki, ami lánclezárást eredményez. Az abakavir- és a lamivudin-trifoszfát lényegesen kisebb affinitást mutat a gazdasejt DNS-polimerázaihoz.

Nem észleltek antagonista hatást in vitro a lamivudin és más antiretrovirális gyógyszer között (a vizsgált gyógyszerek: didanozin, nevirapin és zidovudin). Az abakavir sejtkultúrában kifejtett antivirális aktivitását nem antagonizálta, amikor a nukleozid reverz transzkriptáz inhibitor (NRTI) didanozinnal, emtricitabinnal, sztavudinnal, tenofovirral vagy zidovudinnal, a nem-nukleozid reverz transzkriptáz inhibitor (NNRTI) nevirapinnal vagy a proteáz-inhibitor (PI) amprenavirral kombinálták.

In vitro antivirális aktivitás

Mind az abakavir, mind a lamivudin gátolja a HIV laboratóriumi törzseinek és klinikai izolátumainak a replikációját számos sejttípusban, így transzformált T sejtvonalakban, monocyta/macrophag vonalakban, valamint aktivált perifériás vér lymphocyta (PBL) és monocyta/macrophag primer kultúrákban. A vírusreplikáció 50%-os mértékének eléréséhez (EC50), illetve az 50%-os gátláshoz (IC50) szükséges gyógyszerkoncentráció a vírus, illetve a gazdasejt típusa szerint változott.

A laboratóriumi HIV-1IIIB és HIV-1HXB2 törzsekkel szembeni átlagos EC50-érték 1,4-5,8 mikromol között volt az abakavir esetében. A laboratóriumi HIV-1 törzsekkel szembeni medián vagy átlagos EC50-érték 0,007-2,3 mikromol között volt a lamivudin esetében. A laboratóriumi HIV-2 (LAV2 és EHO) törzsekkel szembeni átlagos EC50-érték 1,57-7,5 mikromol között volt az abakavir, és 0,16-0,51 mikromolközött volt a lamivudin esetében.

Az abakavir esetében az EC50-érték a HIV-1 csoport M altípusaival (A-G) szemben 0,002-1,179 mikormol között, az O csoporttal szemben 0,022-1,21 mikormol között és a HIV-2 izolátumokkal szemben 0,024-0,49 mikormol között volt. A lamivudin esetében az EC50-érték a HIV-1 altípusokkal (A-G) szemben 0,001-0,170 mikromol kötött, az O csoporttal szemben 0,030-0,160 mikromol között és a HIV-2 izolátumokkal szemben 0,002-0,120 mikromol között volt a perifériás vér mononukleáris sejtjeiben.

Kezelésben még nem részesült betegek kiindulási HIV-1 mintáit rezisztenciához kapcsolódó aminosav-helyettesítés nélkül, többciklusú Virco Antivirogram(tm) tesztsorozat (n = 92 a COL40263-ból) vagy egyciklusú Monogram Biosciences PhenoSense(tm) tesztsorozat (n = 138 az ESS30009-ből) segítségével értékelték. Ezek eredményeképp a medián EC50-érték 0,912 mikromol (tartomány: 0,493-5,017 mikromol) és 1,26 mikormol (tartomány: 0,72-1,91 mikormol) volt az abakavir, és a medián EC50-érték 0,429 mikromol (tartomány: 0,200-2,007 mikromol) és 2,38 mikormol (1,37-3,68 mikormol) volt a lamivudin esetében, ebben a sorrendben.

A HIV-1 M csoport nem-B altípusával rendelkező, antiretrovirális kezelésben még nem részesült betegek klinikai izolátumainak fenotípusos érzékenységi analízise három vizsgálatban azt mutatta, hogy mindegyik vizsgálatban valamennyi vírus teljesen érzékeny volt mind az abakavirra, mind a lamivudinra; egy vizsgálat 104 izolátummal, melyek A és A1 (n = 26), C (n = 1), D altípusokat (n = 66) és cirkuláló rekombináns formákat (CRF-ek ): AD (n = 9), CD (n = 1), valamint egy komplex inter altípus rekombináns_cpx-et (n = 1) tartalmaztak, egy másik vizsgálat 18 izolátummal, melyek G (n = 14) és CFR_AG altípust (n = 4) Nigériából, és egy harmadik vizsgálat hat izolátummal (n = 4 CRF_AG, n = 1 A és n = 1 meghatározatlan) Abidjanból (Elefántcsontpart).

Harminchét afrikai és ázsiai kezeletlen betegből származó HIV-1 izolátumok (CRF01_AE, n = 12; CRF02_AG, n = 12; és C altípus vagy CRF_AC, n = 13) érzékenyek voltak az abakavirra (< 2,5-szeres IC50 változás), és a lamivudinra (< 3,0-szoros IC50 változás), kivéve két CRF02_AG izolátumot, ahol a változás 2,9-szeres és 3,4-szeres volt az abakavir esetében. Antivirális kezelésben még nem részesült betegekből származó O csoport izolátumok a lamivudin aktivitási vizsgálatban nagyon érzékenynek bizonyultak.

Az abakavir és a lamivudin kombinációja antivirális hatást mutatott sejtkultúrában nem-B altípusú izolátumokkal és HIV-2 izolátumokal szemben, az antivirális hatás megegyezett a B altípusú izolátumokkal szemben észlelttel.

Rezisztencia

In vivo rezisztencia

Abakavirra rezisztens HIV-1 izolátumokat szelektáltak in vitro a vad típusú HIV-1 (HXB2) törzsekben, ezek az RT kodon régió (M184V, K65R, L74V és Y115 kodonok) specifikus genotípusos változásaival vannak kapcsolatban. Először az M184V mutáció szelektálódott ki, és az IC50 kétszeres emelkedését eredményezte. A gyógyszer emelkedő koncentrációkban történő további adásának eredménye a 65R/184V és 74V/184V kétszeres RT mutációk vagy a 74V/115Y/184V háromszoros RT mutáció kiválogatódása volt. Két mutáció 7-8-szoros változást okozott az abakavir iránti érzékenységben, és az érzékenység több mint 8-szoros változásához három mutáció kombinációjára volt szükség. A zivovudin-rezisztens RTMC klinikai izolátummal történő passzáláskor is 184V mutáció szelektálódott ki.

A HIV-1 lamivudinnal szembeni rezisztencia kialakulásakor egy M184I, vagy még gyakrabban egy M184V aminosavcsere történik a virális RT aktív helyének közelében. A HIV-1 (HXB2) passzálása emelkedő 3TC koncentrációk mellett, a lamivudinra rezisztens vírusok magas (> 100 - > 500-szoros) szintjét eredményezi, és az RT M184I vagy V mutáció gyorsan kiszelektálódik. Az IC50-érték a vad típusú HXB2 esetében 0,24-0,6 mikromol, míg a HXB2-t tartalmazó M184V esetében az IC50-érték > 100-500 mikromol.

A genotípusos/fenotípusos rezisztencia szerinti antivirális terápia

In vivo rezisztencia (kezelésben még nem részesült betegek)

Az M184I vagy M184V variánsok a lamivudin-tartalmú antiretrovirális kezelésben részesülő HIV-fertőzött betegekben alakulnak ki.

A legtöbb olyan betegből nyert izolátumokban, akik a pivotális klinikai vizsgálatokban abakavirt is kaptak, és kezelésük virológiailag sikertelen volt, vagy nem találtak az NRTI-kezeléssel összefüggő változást a kiindulási értékekhez képest (45%), vagy csak M184V vagy M184I szelektálódott ki (45%). Az M184V vagy M184I szelekciója általában gyakori volt (54%), míg kevésbé volt gyakori a szelekció az L74V, a K65R és az Y115F esetében (5%, 1% és 1% ebben a sorrendben) (lásd az alábbi táblázatot). A gyógyszerelés kiegészítése zidovudinnal csökkentette az L74V és a K65R abakavir jelenlétében történő szelekciójának a gyakoriságát (zidovudinnal: 0/40, zidovudin nélkül: 15/192, 8%).

Kezelés
Abakavir + Combivir1
Abakavir + lamivudin + NNRTI
Abakavir + lamivudin + PI (vagy PI/ritonavir)
Összesen
Betegek száma
282
1094
909
2285
Virológiai sikertelenségek száma
43
90
158
306
On-therapy genotípusok száma
40 (100%)
51 (100%)2
141 (100%)
232 (100%)
K65R
0
1 (2%)
2 (1%)
3 (1%)
L74V
0
9 (18%)
3 (2%)
12 (5%)
Y115F
0
2 (4%)
0
2 (1%)
M184V/I
34 (85%)
22 (43%)
70 (50%)
126 (54%)
TAM-ok3
3 (8%)
2 (4%)
4 (3%)
9 (4%)
1. A Combivir a lamivudin és a zidovudin fix dózisú kombinációja
2. Közöttük három nem-virológiai és négy nem megerősített virológiai sikertelenség.
3. Azon egyének száma, akiknél a timidin-analóg mutációk (TAM) száma ? 1.

TAM-ok szelektálódhatnak ki, amikor timidin-analógokat társítanak abakavirral. Hat klinikai vizsgálat meta-analízise során az abakavirt zidovudin nélkül tartalmazó kezelési rendek esetén TAM nem szelektálódott ki (0/127), de abakavirt és a timidin-analóg zidovudint tartalmazó kezelések esetén észleltek szelekciót (22/86, 26%).

In vivo rezisztencia (kezelésben már részesült betegek)

Az M184I vagy M184V variánsok a lamivudin tartalmú antiretrovirális kezelésben részesülő HIV-1 fertőzött betegekben alakulnak ki, és nagyfokú lamivudin-rezisztenciát okoznak. Az in vitro adatok felvetik annak a lehetőségét, hogy a lamivudin adagolásának folytatása az antiretrovirális kezelés keretében, az M184V kialakulása ellenére, reziduális antivirális aktivitást eredményezhet (valószínűleg a vírusok állapotának romlása következtében). Ezeknek a felismeréseknek a klinikai jelentőségét még nem állapították meg. Valójában igen korlátozott mennyiségű klinikai adat áll rendelkezésre, és eleve kizárják a megbízható következtetések levonását ebben a vonatkozásban. Mindenesetre, a lamivudin továbbadásával szemben mindig előnyben kell részesíteni a kezelés megindítását egy megfelelő NRTI-vel. Következésképpen az M184V mutáció megjelenése ellenére a lamivudin adagolásának folytatása csak abban az esetben mérlegelhető, ha más, hatékony NRTI nem áll rendelkezésre.

Klinikailag jelentős mértékben csökkent abakavir-érzékenységet mutattak ki olyan nem kontrollált vírusreplikációjú betegek klinikai izolátumaiban, akiket korábban más nukleozid-gátlókkal kezeltek, és akik ezekre rezisztensek voltak. Öt klinikai vizsgálat meta-analízise során, amelyekben az abakavirt a kezelés hatékonyságának növelése érdekében adták, 166 egyénből 123-nál (74%) volt M184V/I, 50-nél (30%) T215Y/F, 45-nél (27%) M41L, 30-nál (18%) K70R és 25-nél (15%) D67N. K65R-et nem találtak, és az L74V és az Y115F nem volt gyakori (?3%). A genotípusra vonatkozó prediktív érték logisztikai regressziós modellezése (a kiindulási HIV-1 RNS [vRNS], CD4+ sejtszám, a korábbi antiretrovirális kezelések száma és időtartama szerint korrigálva) során azt találták, hogy 3 vagy több NRTI rezisztenciával kapcsolatos mutáció jelenlétéhez csökkent válasz társul a 4. héten (p=0,015) vagy 4 vagy több mutáció megjelenése a 24. (medián érték) héten (p ? 0,012). Ezen túlmenően, a 69 beékelődő komplex vagy a Q151M mutáció, amelyek általában az A62V, V75I, F77L és F116Y mutációkkal kombinációban vannak jelen, nagyfokú abakavir-rezisztenciát okoznak.

Kiindulási reverz transzkriptáz mutáció
4. hét (n = 166)

n
Átlagos változás
vRNS
(log10 c/ml)
A <400 kópia/ml
vRNS
százaléka
Nincs
15
-0,96
40%
Csak M184V
75
-0,74
64%
Bármilyen NRTI mutáció
82
-0,72
65%
Bármilyen két NRTI-vel kapcsolatos mutáció
22
-0,82
32%
Bármilyen három NRTI-vel kapcsolatos mutáció
19
-0,30
5%
Négy vagy több NRTI-vel kapcsolatos mutáció
28
-0,07
11%

Fenotípusos rezisztencia és keresztrezisztencia

Az abakavirral szembeni fenotípusos rezisztencia kialakulásához M184V szükséges, legalább egy másik abakavirral szelektált mutációval együtt, vagy M184V többféle TAM-mal. Az M184V vagy M184I mutációkkal összefüggő fenotípusos keresztrezisztencia más NRTI-kkel szemben korlátozott mértékű. A zidovudin, a didanozin, a sztavudin és a tenofovir megtartja antivirális aktivitását az ilyen HIV-1 variánsokkal szemben. Az M184V jelenléte K65R-rel együtt növeli az abakavir, a tenofovir, a didanozid és a lamivudin közötti keresztrezisztenciát, továbbá az M184V jelenléte L74V-vel együtt növeli az abakavir, a didanozin és a lamivudin közötti keresztrezisztenciát. Az M184V jelenléte Y115F-fel együtt növeli az abakavir és a lamivudin közötti keresztrezisztenciát. Könnyen hozzáférhető genotípusos gyógyszerrezisztencia interpretációs algoritmusokkal és kereskedelemben kapható érzékenységi tesztekkel meghatározták a csökkent aktivitás klinikai határértékeit (cut off) az abakavirra és a lamivudinra mint különálló gyógyszerekre, amelyek az érzékenység közvetlen mérése vagy a HIV-1-rezisztencia fenotípusának a vírus genotípusból való kiszámítása alapján előre megadják az érzékenységet, a részleges érzékenységet vagy a rezisztenciát. Az abakavir és a lamivudin megfelelő alkalmazásához útmutatást adhatnak ezek a jelenleg ajánlott rezisztencia algoritmusok.

Keresztrezisztencia az abakavir vagy a lamivudin és más csoportba tartozó antiretrovirális szerek, pl. PI-k vagy NNRTI-k között nem valószínű.

Klinikai tapasztalatok

Az abakavir és lamivudin kombináció napi egyszeri adagolásával kapcsolatos klinikai tapasztalatok főként négy, kezelésben még nem részesült betegekkel végzett klinikai vizsgálatból, a CNA30021, az EPZ104057 (HEAT vizsgálat), az ACTG5202 és a CNA109586 (ASSERT vizsgálat), valamint két, kezelésben már részesült betegekkel végzett vizsgálatból, a CAL30001 és az ESS30008 vizsgálatból származnak.

Kezelésben még nem részesült betegek

Az abakavir és lamivudin kombináció napi egyszeri adagolását támasztja alá egy 48 hetes, multicentrikus, kettős-vak, kontrollos vizsgálat (CNA30021), melybe 770, kezelésben még nem részesült felnőttet vontak be. Ezek elsősorban tünetmentes HIV-fertőzött betegek voltak (CDC A stádium). A betegek randomizáció alapján abakavirt (ABC) kaptak, vagy naponta egyszer 600 mg-ot, vagy naponta kétszer 300 mg-ot, naponta egyszer 300 mg lamivudinnal és naponta egyszer 600 mg efavirenzzel kombinációban. Az eredményeket az alábbi táblázat alcsoportok szerint foglalja össze:

Hatásossági eredmények a 48. héten a CNA30021 vizsgálatban kiindulási HIV-1 RNS és CD4 kategóriák szerint (ITTe TLOVR antiretrovirális kezelésben még nem részesült betegek)


ABC naponta egyszer +3TC+EFV
(n = 384)
ABC naponta kétszer +3TC+EFV
(n = 386)
ITT-E populáció
TLOVR elemzés
< 50 kópia/ml HIV-1 RNS-szinttel rendelkezők aránya
Összes vizsgálati alany
253/384 (66%)
261/386 (68%)
Kiindulási RNS kategória < 100 000 kópia/ml
141/217 (65%)
145/217 (67%)
Kiindulási RNS kategória ? 100 000 kópia/ml
112/167 (67%)
116/169 (69%)
Kiindulási CD4 szám < 50
3/6 (50%)
4/6 (67%)
Kiindulási CD4 szám 50-100
21/40 (53%)
23/37 (62%)
Kiindulási CD4 szám 101-200
57/85 (67%)
43/67 (64%)
Kiindulási CD4 szám 201-350
101/143 (71%)
114/170 (67%)
Kiindulási CD4 szám > 350
71/109 (65%)
76/105 (72%)
> 1 log csökkenés a HIV RNS értékében vagy < 50 kópia/ml
Összes beteg
372/384 (97%)
373/386 (97%)

Hasonló klinikai eredményt (a kezelési különbségek pontértékelése -1,7, 95% CI -8,4, 4,9) figyeltek meg mindkét adagolási rend esetében. Ezekből az eredményekből 95%-os biztonsággal megállapítható, hogy a valódi különbség nem nagyobb 8,4%-nál, a napi kétszeri adagolás javára. Ez a potenciális különbség eléggé kicsiny ahhoz, hogy le lehessen vonni azt a végső következtetést, miszerint a naponta egyszer adott abakavir nem rosszabb a napi kétszeri abakavirnál.

A virológiai sikertelenség (a vírusterhelés > 50 kópia/ml) előfordulása összességében hasonlóképpen alacsony volt mind a naponta egyszer, mind a naponta kétszer kezelt csoportban (10%, illetve 8%). A genotípia vizsgálathoz használt kevés mintában az volt a tendencia, hogy a naponta egyszeri adagolásnál nagyobb arányban voltak NRTI-hez társult mutációk a naponta kétszeri abakavir adagoláshoz képest. Egyértelmű következtetések nem vonhatók le ebből a vizsgálatból, tekintettel a kapott adatok korlátozott mennyiségére.

Egyes, az abakavir/lamivudin kombinációval folytatott összehasonlító vizsgálatokban, úgymint az HEAT, az ACTG5202 és az ASSERT, ellentmondó adatok vannak:

Az EPZ104057 (HEAT-vizsgálat) egy randomizált, kettős-vak, placebo-kontrollos, 96 hétig tartó, multicentrikus vizsgálat volt, melynek elsődleges végpontja az abakavir/lamivudin (ABC/3TC, 600 mg/300 mg) és a tenofovir/emtricitabin (TDF/FTC, 300 mg/200 mg) relatív hatásosságának az értékelése volt. Mindegyiket naponta egyszer, lopinavir/ritonavirral (LPV/r, 800 mg/200 mg) kombinációban adták kezelésben még nem részesült, HIV-fertőzött felnőtteknek. Az elsődleges hatásossági elemzést a 48. héten végezték el, majd a vizsgálat folytatódott a 96. hétig, és non-inferiority ("nem rosszabb, mint") eredményt igazoltak. Az eredmények az alábbiakban kerülnek összefoglalásra:

Virológiai válasz a plazma HIV-1 RNS < 50 kópia/ml alapján
ITT-exponált populáció M=F váltással

Virológiai válasz
ABC/3TC +LPV/r
(N = 343)
TDF/FTC + LPV/r
(N = 345)

48. hét
96. hét
48. hét
96. hét
Összes válasz (a vizsgálat megkezdésekor mért HIV-1 RNS szerint stratifikálva)
231/343
(68%)
205/343
(60%)
232/345
(67%)
200/345
(58%)
Válasz, ha a vizsgálat megkezdésekor mért HIV-1 RNS < 100 000 kópia/ml
134/188
(71%)
118/188
(63%)
141/205
(69%)
119/205
(58%)
Válasz, ha a vizsgálat megkezdésekor mért HIV-1 RNS ? 100 000 kópia/ml
97/155
(63%)
87/155
(56%)
91/140
(65%)
81/140
(58%)

Hasonló virológiai választ figyeltek meg mindkét adagolási rendnél (a kezelési különbségek pontbecslése a 48. héten: 0,39%, 95%-os CI: -6,63, 7,40).

Az ACTG 5202 egy multicentrikus, összehasonlító, randomizált vizsgálat volt, melyben kettős-vak elrendezésben abakavir/lamivudint vagy emtricitabin/tenofovirt adtak kombinációban nyílt elrendezésben adott efavirenzzel vagy atazanavir/ritonavirral, kezelésben még nem részesült HIV-1-fertőzött betegeknek. A betegeket a szűréskor aszerint rétegezték, hogy a vizsgálat megkezdésekor mért plazma HIV-1 RNS szintjük < 100 000 vagy ? 100 000 kópia/ml volt.

Az ACTG 5202 időközi analízise azt mutatta, hogy az abakavir/lamivudin adása kapcsán statisztikailag szignifikánsan magasabb volt a virológiai sikertelenség kockázata az emtricitabin/tenofovirral összehasonlítva (definíció szerint a vírusterhelés > 1000 kópia/ml a16. héten vagy utána és a 24. hét előtt, vagy a HIV-RNS szintje > 200 kópia/ml a 24. héten vagy utána) azoknál a betegeknél, akiknél a szűréskor mért vírusterhelés ? 100 000 kópia/ml volt (becsült relatív hazárd: 2,33, 95%-os CI: 1,46, 3,72, p = 0,0003). A biztonságossági adatokat ellenőrző testület (Data Safety Monitoring Board - DSMB) azt javasolja, hogy a hatásosságban észlelt eltérések miatt a magas vírusterhelésű csoportba tartozó valamennyi betegnél meg kell fontolni a kezelés megváltoztatását. Az alacsony vírusterhelésű csoportba tartozó betegek esetében maradhat a vizsgálat vak elrendezése, és folytathatják a vizsgálatot.

Az alacsony vírusterhelésű csoportba tartozó betegek adatainak elemzése nem mutatott kimutatható különbséget a nukleozid gerincek között, a 96. héten még virológiai választ mutató betegek arányát tekintve. Az eredmények az alábbiakban találhatók:

- 88,3% az ABC/3TC- vs. 90,3% a TDF/FTC-csoportban, amikor atazanavir/ritonavir mellett harmadik gyógyszerként alkalmazták, kezelési különbség -2,0% (95%-os CI -7,5%, 3,4%),
- 87,4% az ABC/3TC- vs 89,2% a TDF/FTC-csoportban, amikor efavirenz mellett harmadik gyógyszerként alkalmazták, kezelési különbség -1,8% (95%-os CI -7,5%, 3,9%).

A CNA109586 (ASSERT-vizsgálat) egy multicentrikus, nyílt, randomizált vizsgálat volt, melyben abakavir/lamivudint (ABC/3TC, 600 mg/300 mg) és tenofovir/emtricitabint (TDF/FTC, 300 mg/200 mg) adtak, mindegyiket naponta egyszer, efavirenzzel (EFV, 600 mg) együtt, antiretrovirális kezelésben még nem részesült, HLA-B*5701 negatív, HIV-1-fertőzött felnőtt betegeknek. A virológiai eredményeket az alábbi táblázat foglalja össze:

Virológiai válasz a 48. héten ITT-exponált populáció < 50 kópia/ml TLOVR

ABC/3TC + EFV
(N = 192)
TDF/FTC + EFV
(N = 193)
Összes válasz
114/192
(59%)
137/193
(71%)
Válasz, ha a vizsgálat megkezdésekor mért HIV-1 RNS < 100 000 kópia/ml
61/95
(64%)
62/83
(75%)
Válasz, ha a vizsgálat megkezdésekor mért HIV-1 RNS ? 100 000 kópia/ml
53/97
(55%)
75/110
(68%)

A 48. héten alacsonyabb virológiai választ figyeltek meg az ABC/3TC csoportban, a TDF/FTC csoporttal összehasonlítva (a kezelési különbségek pontbecslése: 11,6%, 95%-os CI: 2,2, 21,1).

Kezelésben már részesült betegek

A CAL30001 és az ESS30008 vizsgálatból származó adatok azt mutatták, hogy a naponta egyszer adagolt abakavir/lamivudin kombináció hasonló virológiai hatásossággal rendelkezett kezelésben már részesült betegeknél, mint a naponta kétszer adott 300 mg abakavir plusz naponta egyszer adott 300 mg vagy a naponta kétszer adott 150 mg lamivudin.

A CAL30001 vizsgálatban 182, korábban virológailag eredménytelenül már kezelt beteg kapott randomizáltan vagy abakavir/lamivudin kombinációt naponta egyszer, vagy 300 mg abakavirt naponta kétszer és 300 mg lamivudint naponta egyszer, mindkét esetben tenofovirral és egy PI-vel vagy egy NNRTI-vel kombinációban, 48 héten keresztül. A HIV-1 RNS hasonló csökkenését figyelték meg, az átlagos görbe alatti területből kivont kiindulási érték alapján számítva, ami azt jelezte, hogy az abakavir/lamivudin kombinációt kapó csoport állapota nem volt rosszabb a naponta kétszer abakavirt plusz lamivudint kapó csoporténál (AAUCMB, -1,65 log10 kópia/ml versus -1,83 log10 kópia/ml, a 95%-os CI -0,13, 0,38). A HIV-1 RNS < 50 kópia/ml (50% versus 47%) és < 400 kópia/ml (54% versus 57%) arány a 48. héten ugyancsak hasonló volt a két csoportban (ITT populáció). Mivel azonban a vizsgálatba kevésbé intenzív kezelésben részesült betegeket vontak be, és a két vizsgálati csoport nem volt kiegyensúlyozott a kiindulási vírusterhelés tekintetében, ezeket az eredményeket megfontoltan kell értelmezni.

Az ESS30008 vizsgálatban 260 beteg, akiknél az első kezelésben a naponta kétszer adott 300 mg abakavir és 150 mg lamivudin plusz egy PI vagy NNRTI vírusszuppressziót eredményezett, random elrendezésben vagy ezt a kezelést kapta tovább, vagy átváltott abakavir/lamivudin kombináció plusz egy PI vagy NNRTI szedésére 48 héten keresztül. Az eredmények a 48. héten azt mutatták, hogy az abakavir/lamivudin kombinációt szedő csoportban a virológiai eredmény hasonló volt (nem rosszabb), mint az abakavir plusz lamivudin csoportban, azon személyek aránya alapján, akiknél a HIV-1 RNS < 50 kópia/ml volt (90%, illetve 85%, 95%-os CI - 2,7, 13,5).

A forgalomba hozatali engedély jogosultja nem állapított meg genotípusos szenzitivitási pontszámot (GSS) az abakavir/lamivudin kombinációra. Táblázatban látható azoknak a kezelésben már részesült betegek aránya a CAL30001 vizsgálatban, akik HIV-RNS értéke a genotípusos szenzitivitási pontszám alapján < 50 kópia/ml volt a 48. héten, optimalizált háttérterápia (OBT) mellett. Az IAS-USA által definiált, az abakavirra vagy lamivudinra létrejött jelentősebb mutációk és a kiinduláskor a multi-NRTI elleni rezisztenciához társult mutációk válaszra gyakorolt hatását is értékelték. A GSS értéket a Monogram jelentésekből vették, ahol az érzékeny vírust "1-4" terjedő pontszámmal jelölték az adagolási rendben levő gyógyszerek számától függően, a csökkent érzékenységű vírus "0" pontszámot kapott. Genotípusos szenzitivitási pontszámot nem minden betegnél határoztak meg a kiinduláskor. Hasonló számú betegnek volt < 2 vagy ? 2 a GSS pontszáma a CAL30001 vizsgálat napi egyszeri és napi kétszeri abakavir karjában, és ez a 48. hétre sikeresen lecsökkent < 50 kópia/ml alá.

A 48. héten < 50 kópia/ml értékkel rendelkező betegek aránya a CAL30001 vizsgálatban OBT-ben, a genotípusos szenzitivitási pontszám és a kiindulási mutációk száma szerint


ABC/3TC FDC naponta egyszer
(n = 94)

Kiindulási mutációk száma1
ABC naponta kétszer
+3TC naponta egyszer
(n = 88)
Genotípusos
SS OBT-ben
Összes
0-1
2-5
6+
Összes
?2
10/24 (42%)
3/24 (13%)
7/24 (29%)
0
12/26 (46%)
>2
29/56 (52%)
21/56 (38%)
8/56 (14%)
0
27/56 (48%)
Ismeretlen
8/14 (57%)
6/14 (43%)
2/14 (14%)
0
2/6 (33%)
Összes
47/94 (50%)
30/94 (32%)
17/94 (18%)
0
41/88 (47%)
1 IAS-USA által definiált jelentősebb mutációk abakavirra vagy lamivudinra és multi-NRTI elleni rezisztenciához társult mutációk

A kezelésben még nem részesült betegekkel folytatott CNA109586 (ASSERT) és CNA30021 vizsgálatok esetében a genotípusra vonatkozó adatokat szűréskor vagy kiinduláskor csupán a betegek egy kis csoportjánál határozták meg, valamint azoknál a betegeknél, akik megfeleltek a virológiai sikertelenség kritériumainak. A CNA30021 vizsgálathoz rendelkezésre álló betegek alcsoportjának részleges adatait az alábbi táblázat mutatja be, azonban ezeket körültekintően kell értelmezni. Gyógyszer-érzékenységi pontszámokat minden egyes beteg genotípusára meghatároztak, az ANRS 2009 HIV-1 genotípus érzékenységi algoritmus alkalmazásával. Az adagolási rendben szereplő minden érzékeny gyógyszer 1 pontot kapott, azok a gyógyszerek, amelyekre az ANRS algoritmus rezisztenciát jósolt, "0" pontot kaptak.

A 48. héten < 50 kópia/ml értékkel rendelkező betegek aránya a CNA30021 vizsgálatban OBT-ben, a genotípusos szenzitivitási pontszám és a kiindulási mutációk száma szerint


ABC naponta egyszer + 3TC naponta egyszer + EFV
naponta egyszer
(N = 384)

Kiindulási mutációk száma1
ABC naponta kétszer+ 3TC naponta egyszer + EFV naponta egyszer
(N = 386)
Genotípusos
SS OBT-ben
Összes
0-1
2-5
6+
Összes
?2
2/6 (33%)
2/6 (33%)
0
0
3/6 (50%)
>2
58/119 (49%)
57/119 (48%)
1/119 (<1%)
0
57/114 (50%)
Összes
60/125 (48%)
59/125 (47%)
1/125 (<1%)
0
60/120 (50%)
1 IAS-USA (Dec 2009) által definiált mutációk abakavirra vagy lamivudinra

Gyermekek és serdülők

HIV-fertőzött gyermekek randomizált, multicentrumos, kontrollos vizsgálata keretében egy összehasonlító vizsgálatot végeztek a napi egyszeri, illetve kétszeri adagolási rend szerint alkalmazott abakavirral és lamivudinnal. 1206, 3 hónapos és 17 éves életkor közötti gyermeket válogattak be az ARROW vizsgálatba (COL105677), és az adagolást az Egészségügyi Világszervezet kezelési ajánlásai (Csecsemők és gyermekek HIV fertőzésének antiretrovirális kezelése, 2006) alapján, testtömeg csoportok szerint végezték. Harminchat hetes olyan kezelést követően, amelynek során naponta kétszer alkalmazták az abakavirt és a lamivudint, 669 alkalmas beteget randomizáltak, legalább 96 hétig vagy az abakavir és a lamivudin napi kétszeri alkalmazást folytató, vagy napi egyszeri alkalmazásra átállított csoportba. Ebben a betegcsoportban, 104, legalább 25 kg testtömegű beteg kapott 600 mg abakavirt és 300 mg lamivudint fix dózisú kombinációs tabletták formájában naponta egyszer, átlag 596 nap időtartamú expozíció mellett.

A vizsgálat 669 randomizált (12 hónapos és ? 17 éves életkor közötti) betegénél az előre meghatározott -12%-os non-inferioritási határ alapján az elsődleges végpontban (a 48. héten < 80 kópia/ml) és a másodlagos végpontban (a 96. héten < 80 kópia/ml), valamint az összes vizsgált határérték (< 200 kópia/ml, < 400 kópia/ml, < 1000 kópia/ml) tekintetében, amelyek mind jóval belül estek ezen a non-inferioritási határon, a napi egyszeri adagolású abakavir+lamivudin csoport bizonyítottan nem volt rosszabb (non-inferior), mint a napi kétszeri adagolással kezelt csoport. A napi egyszeri, illetve kétszeri adagolás heterogenitását vizsgáló alcsoport analízis nem igazolt jelentős nemi, életkori, illetve vírusterhelésből származó hatást a randomizáláskor. A következtetések az analitikai módszertől függetlenül a non-inferioritást támasztották alá.

Az abakavir/lamivudin kombinációt kapó 104 betegnél, beleértve a 25 kg és 40 kg között testtömegűeket is, a vírusszuppresszió hasonló volt.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Az abakavir/lamivudin állandó összetételű kombinált tabletta (FDC) bioegyenértékűnek bizonyult a külön adott lamivudinnal és abakavirral. Ezt egy egyszeri dózisú, 3 ágú, keresztezett bioekvivalencia vizsgálattal igazolták, melyben egészséges önkénteseknek (n=30) vagy FDC-t (éhgyomorra) adtak, vagy 2 × 300 mg abakavir tablettát plusz 2 × 150 mg lamivudin tablettát (éhgyomorra), vagy pedig FDC-t nagy zsírtartalmú étellel. Éhomi állapotban nem volt jelentős különbség a felszívódás mértékében, a plazmakoncentráció-idő görbe alatti terület (AUC), valamint az egyes komponensek maximális csúcskoncentrációja (Cmax) alapján számolva. Nem észleltek klinikailag szignifikáns táplálék hatást, összevetve az FDC éhgyomorra vagy telt gyomorra történő bevételét. Ezek az eredmények arra utalnak, hogy az FDC-t táplálékkal együtt és anélkül is be lehet venni. A lamivudin és az abakavir farmakokinetikai tulajdonságai az alábbiakban olvashatók.

Felszívódás

Az abakavir és a lamivudin gyorsan és jól felszívódik a gyomor-béltraktusból, orális alkalmazást követően. A per os abakavir és lamivudin abszolút biohasznosulása felnőtteknél kb. 83%, illetve 80-85%. A maximális szérumkoncentráció kialakulásához átlagosan szükséges idő (tmax) az abakavirnál és a lamivudinnál kb. 1,5 óra, illetve 1,0 óra. Az abakavir egyszeri 600 mg-os adagja után a Cmax átlagértéke (CV) 4,26 mikrogramm/ml (28%), és az AUC? átlagértéke (CV) 11,95 mikrogramm × óra/ml (21%). Többszöri adagolás után, naponta egyszer 300 mg lamivudint adagolva hét napon