Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

ABELCET LIPID KOMPLEX 5MG/ML KONC DISZP INF 10X20ML INJ ÜV

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Teva Gyógyszergyár Zrt.
Hatástani csoport:
J02AA Antibiotikumok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-06918/01
Hatóanyagok:
Amphotericin-bDDD
Hatáserősség:
++ (kétkeresztes), igen erős hatású (++)
Fogy. ár:
430496 Ft
Kiadhatóság:
I Az egészségügyi szolgáltatást nyújtók számára rendelhető
illetve kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,00430496,00
Teljes0,00430496,00
Egyedi engedélyes0,00430496,00
Tárolás:
+2 és +8 °c között
Fénytől védve
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Súlytól függő adagolás
Alkalmazási elôirat

Javallat

4.1 Terápiás javallatok

Az Abelcet lipid komplex elsősorban súlyos, invazív candidiasis kezelésére szolgál.

Az Abelcet lipid komplex második vonalbeli terápiára is javallt azokban a súlyos, szisztémás gombás fertőzésekben, ahol a konvencionális amfotericin-B-vel, illetve más szisztémás gombaellenes szerekkel végzett terápia nem volt eredményes; a konvencionális amfotericin-B terápia veseelégtelenség, illetve más okok miatt ellenjavallt; az amfotericin-B terápia alkalmazása nephrotoxicitáshoz vezetett.

Második vonalbeli kezelésre javasolt továbbá invazív aspergillosis, cryptococcus eredetű meningitis, HIV-fertőzött betegekben jelentkező disszeminált cryptococcosis, fusariosis, coccidioidomycosis, zygomycosis és blastomycosis fennállása esetén.




Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Az Abelcet lipid komplexet intravénás infúzióként kell alkalmazni 5 mg/ttkg adagolásban, 2,5 mg/ttkg/óra sebességgel.

Alkalmazása cukorbetegeknél
Az Abelcet lipid komplex cukorbetegeknél is alkalmazható, az ajánlott, ttkg-ra megadott dózisban.

Gyermekek és serdülők
Gyermekeknél szisztémás gombafertőzés esetén 1 hónapos kortól 16 éves korig sikeresen alkalmazták az Abelcetet a felnőtteknél javasolt - testtömeg-kilogrammra számított - adaghoz hasonló dózisban.
A gyermekek esetén észlelt mellékhatások hasonlóak voltak a felnőtteknél tapasztaltakhoz.
Nem áll rendelkezésre elegendő adat az egy hónaposnál fiatalabb újszülöttek kezelésének hatásosságával és biztonságosságával kapcsolatban.
Koraszülöttek esetében az Aspergillus-fertőzések Abelcet lipid komplexszel történő kezelésének hatásosságával és biztonságosságával kapcsolatban nem állnak rendelkezésre adatok.

Alkalmazása idős betegeknél
Idős (65 éves vagy idősebb) betegek szisztémás gombafertőzése esetén sikeresen alkalmazták az Abelcet lipid komplexet, az ajánlott, ttkg-ra számított dózisban.

Alkalmazása neutropaeniás betegeknél
Rosszindulatú hematológiai betegség vagy citosztatikus, illetve immunszuppresszív gyógyszerek alkalmazása következtében súlyosan neutropaeniás betegek szisztémás gombafertőzésére sikeresen alkalmazták az Abelcet lipid komplexet.

Alkalmazása vese- vagy májbetegségben szenvedő betegeknél
Vese- vagy májbetegségben szenvedők szisztémás gombafertőzése esetén sikeresen alkalmazták az Abelcet lipid komplexet, az ajánlott, ttkg-ra számított dózisban (lásd 4.4 pont).

Az alkalmazás módja

Az első alkalommal történő kezelés megkezdése előtt, közvetlenül az első infúzió beadása előtt egy tesztdózist kell alkalmazni. Az első infúziót a későbbiekben részletezett használati utasítás szerint szükséges elkészíteni (lásd 6.6 pont), majd kb. 15 perc alatt kell a betegnek 1 mg infúziót beadni. Ezután az infúzió adagolását fel kell függeszteni és a beteget 30 percen keresztül gondos megfigyelés alatt kell tartani. Amennyiben a betegen nem jelentkezik semmiféle túlérzékenységre utaló tünet, az infúzió adagolása folytatható. Mint minden, amfotericin-B-t tartalmazó készítménnyel történő első kezeléskor, az anafilaxiás reakció esetleges előfordulása miatt készenlétben kell tartani a komplex reanimációhoz szükséges eszközöket.

Súlyos szisztémás fertőzés esetén legalább 14 napon keresztül történő kezelés szükséges.
Az Abelcet lipid komplexet 28 hónapig tartó kezelés során is adták, 73,6 g-ot is meghaladó összdózisban anélkül, hogy jelentősebb toxicitást észleltek volna.

Az Abelcet lipid komplex steril, pirogénmentes szuszpenzió, amely hígítást követően, kizárólag intravénás infúzió formájában alkalmazható.

Intravénás infúzió adásakor egy beiktatott szűrő is használható, amelynek átlagos pórusátmérője nem lehet kisebb, mint 15 mikron.

A gyógyszer alkalmazás előtti hígítására vonatkozó utasításokat lásd a 6.6 pontban.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Az Abelcet lipid komplex-kezelést kórházban kell alkalmazni orvosi ellenőrzés mellett.

Infúziós túlérzékenységi reakciók
Az Abelcet lipid komplex alkalmazását követő, infúzióval összefüggő reakciók (hidegrázás, láz) általában enyhék vagy mérsékeltek, és főleg az alkalmazás első 2 napján fordulnak elő (lásd 4.8 pont). Ezek a reakciók általában néhány nap múlva enyhülnek; megelőzésükre vagy kezelésükre lázcsillapító (pl. paracetamol), antihisztamin és antiemetikum adása szükséges.

Szisztémás gombafertőzések
Az Abelcet lipid komplex alkalmazása nem indokolt gyakori/általános vagy felületi, klinikailag nem nyilvánvaló gombafertőzések esetén, amelyek csak pozitív bőr- vagy szerológiai vizsgálatokkal mutathatók ki.

Vesebetegségben szenvedő betegek
Mivel az Abelcet lipid komplex potenciálisan nephrotoxikus gyógyszer, a vesefunkciót monitorozni kell a kezelés megkezdése előtt és a kezelés alatt. Ez különösen fontos azoknál a betegeknél, akiknél már korábban fennállt vesebetegség, akiknél már jelentkezett veseelégtelenség, illetve a nephrotoxicus gyógyszereket kapó betegeknél. A kezelés előtt és alatt laboratóriumi vizsgálatokkal rendszeresen meg kell határozni a szérumelektrolitok - elsősorban a kálium - szintjét.
Hyperkalaemia eseteiről számoltak be (ezek közül néhány arrhythmiához és szívmegálláshoz vezetett), amely néhány esetben vesekárosodásban szenvedő betegeknél fordult elő, néhány esetben pedig a korábban hypokalaemiában szenvedő betegeknél a káliumpótlást követően.
Az Abelcet lipid komplex adható dialízis vagy hemofiltráció alatt álló betegeknek is.

Májbetegségben szenvedő betegek
A fertőzés, graft-versus-host betegség miatti májkárosodásban vagy egyéb májbetegségben szenvedők, vagy hepatotoxikus gyógyszereket szedő betegek esetén is sikerrel folytattak Abelcet lipid komplex-kezelést.

Segédanyag
Ez a gyógyszer 71,8 mg nátriumot tartalmaz injekciós üvegenként, ami megfelel a WHO által ajánlott maximális napi 2 g nátriumbevitel 3,59%-ának felnőtteknél.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Az Abelcet lipid komplex hatásait a gépjárművezetéshez és/vagy a gépek kezeléséhez szükséges képességekre nem vizsgálták. Az Abelcet lipid komplex alább felsorolt mellékhatásai közül néhány befolyásolhatja ezeket a képességeket.
Azonban az Abelcet lipid komplex-kezelésre szoruló beteg klinikai állapota rendszerint eleve kizárja a gépjárművezetést és a gépek üzemeltetését.


4.9 Túladagolás

Tünetek
Klinikai vizsgálatokban 10 mg/ttkg/nap adagolás esetén nem fordult elő nyilvánvaló dózisfüggő toxicitás.
Az Abelcet lipid komplexszel előforduló túladagolási esetek megegyeztek azokkal, amelyekről a klinikai vizsgálatokban standard dózissal kezelt betegek esetében számoltak be (lásd 4.8 pont). Ezenkívül egy olyan beteg gyermeknél, aki egyszeri 25 mg/ttkg dózist kapott, görcsöket és bradycardiát tapasztaltak.

Kezelés
Túladagolás esetén a beteg állapotát (főleg a kardiopulmonáris, vese- és májműködést, valamint a vérsejtszámot és szérum elektrolitokat) ellenőrizni kell, és a szupportív kezelést megkezdeni.
Az amfotericin-B antidotuma nem ismert.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Nephrotoxikus gyógyszerek
Az Abelcet lipid komplex potenciálisan nephrotoxikus gyógyszer, ezért a veseműködés gondos monitorozása szükséges az olyan betegeknél, akik az Abelcet lipid komplexszel párhuzamosan egyéb nephrotoxikus gyógyszereket kapnak.

Zidovudin
Kutyákon fokozott myelotoxicitást és nephrotoxicitást észleltek, amikor Abelcet lipid komplexet és zidovudint egyidejűleg alkalmaztak. Ha a zidovudin és Abelcet lipid komplex együttes alkalmazása szükséges, a veseműködést és a hematológiai paramétereket szigorúan kell ellenőrizni.

Ciklosporin
Interakciós adatok szerint azoknál a betegeknél, akik amfotericin-B-t és ezzel párhuzamosan nagy dózisú ciklosporint kapnak, a szérum kreatininszint emelkedése tapasztalható, jóllehet az Abelcet lipid komplex kevésbé mutat nephrotoxicitást, mint a konvencionális amfotericin-B (lásd 4.4 pont).

Leukocyta transzfúzió
Akut pulmonális toxicitásról számoltak be olyan betegek esetében, akik egyidejűleg intravénás konvencionális amfotericin-B kezelést és leukocyta transzfúziót kaptak. Konvencionális amfotericin-B és leukocyta nem adható egyidejűleg.

Egyéb gyógyszerek
Az Abelcet lipid komplex más gyógyszerekkel való interakcióját ez ideig nem vizsgálták.
A konvencionális amfotericin-B interakciót mutatott a következő gyógyszerekkel is, ezért az Abelcet lipid komplexszel történő együttes alkalmazásuk esetén óvatossággal kell eljárni: daganatellenes gyógyszerek, kortikoszteroidok és kortikotrofin (ACTH), digitálisz glikozidok, flucitozin és izomrelaxánsok.


6.2 Inkompatibilitások

Az Abelcet lipid komplex nem elegyíthető más gyógyszerkészítményekkel vagy elektrolitokkal.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A leggyakoribb klinikai mellékhatások randomizált kontrollált és nyílt klinikai vizsgálatokban a hidegrázás (16%), szérum kreatininszint emelkedése (13%), láz (10%), hypokalaemia (9%), hányinger (7%) és hányás (6%) voltak.
Ezek előfordulása 709 Abelcet lipid komplexszel kezelt beteg összegyűjtött klinikai vizsgálatán alapszik.
Az akut stádiumban való alkalmazással kapcsolatos vizsgálatokban 556 eset, és egy, invazív candidiasisban szenvedő betegeknél (38% 65 év) végzett randomizált kontrollált vizsgálatban 153 eset volt. Az akut stádiumban való alkalmazással kapcsolatos vizsgálatokban a betegek vagy a konvencionális amfotericin-B kezeléssel szemben mutattak intoleranciát, vagy vesekárosodásuk volt a korábbi konvencionális amfotericin-B kezelés következtében, vagy már korábban vesebetegségben szenvedtek, vagy eredménytelen volt a kezelés.

Az Abelcet lipid komplex-kezelésben részesülő betegek klinikai vizsgálatai és/vagy a posztmarketing időszak során az alábbi mellékhatások előfordulásáról számoltak be.

A mellékhatások szervrendszerek és előfordulásuk gyakorisága szerint vannak felsorolva.
Gyakorisági csoportok: nagyon gyakori (?1/10)
gyakori ( 1/100 - 1/10)
nem gyakori ( 1/1000 - 1/100)
nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)

Szervrendszerek Mellékhatások Gyakoriság
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei vér kreatininszint emelkedése nagyon gyakori
vér alkalikusfoszfatáz-szint emelkedése gyakori
vér ureaszint emelkedése gyakori
Szívbetegségek és szívvel kapcsolatos tünetek tachycardia, aritmia gyakori
szívmegállás nem gyakori
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek thrombocytopenia, anaemia gyakori
Idegrendszeri betegségek és tünetek fejfájás gyakori
reszketés gyakori
konvulzió nem gyakori
neuropátia nem gyakori
encephalopathia nem ismert
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek dyspnoe gyakori
asztma gyakori
légzési elégtelenség nem gyakori
bronchospasmus nem ismert
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek hányinger gyakori
hányás gyakori
hasi fájdalom gyakori
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei myalgia nem gyakori
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek vesekárosodás, veseelégtelenség gyakori
hyposthenuria nem ismert
renalis tubularis acidosis nem ismert
nephrogen diabetes insipidus nem ismert
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei bőrkiütés gyakori
exfoliativ dermatitis nem ismert
viszketés nem gyakori
Anyagcsere és táplálkozási betegségek és tünetek hyperbilirubinaemia gyakori
hypokalaemia gyakori
hyperkalaemia gyakori
az elektrolit-egyensúly zavara, köztük a vér magnéziumszintjének csökkenése gyakori
Érbetegségek és tünetek magas vérnyomás gyakori
alacsony vérnyomás gyakori
sokk nem gyakori
Általános tünetek és az alkalmazás helyén fellépő reakciók hidegrázás, láz nagyon gyakori
helyi reakció injekció beadási helyén nem gyakori
Immunrendszeri betegségek és tünetek anaphylaxiás reakció nem gyakori
Máj- és epebetegségek és tünetek rendellenes májfunkciós tesztek gyakori

A "nem ismert" gyakorisággal felsorolt mellékhatásokat (encephalopathia, bronchospasmus, exfoliatív dermatitis, hyposthenuria, renalis tubularis acidosis, nephrogen diabetes insipidus) a forgalomba hozatalt követően figyelték meg.

Kiválasztott mellékhatások leírása
Az infúziós túlérzékenységi reakciókat összefüggésbe hozták a hasi fájdalommal, hányingerrel, hányással, myalgiával, viszketéssel, maculopapulosus kiütéssel, lázzal, hypotoniával, sokkal, bronchospasmussal, légzési elégtelenséggel, mellkasi fájdalommal és bizonyos betegeknél az oxigénszaturáció csökkenésével és cyanosissal (lásd 4.4 pont).

Renalis tubularis acidosisról - beleértve a hyposthenuriát is -, valamint elektrolit-egyensúly zavarról, pl. káliumszint-emelkedés vagy magnéziumszint-csökkenés is, beszámoltak.

A konvencionális amfotericin-B alkalmazásánál előforduló mellékhatások előfordulhatnak az Abelcet lipid komplex alkalmazásánál is. Általában a kezelőorvosnak ellenőriznie kell a beteget a konvencionális amfotericin-B-vel összefüggésben levő minden mellékhatásra.

Azoknál a betegeknél, akiknél a konvencionális amfotericin-B alkalmazását követően szignifikáns vesetoxicitást figyeltek meg, gyakran előfordult, hogy az Abelcet lipid komplexszel történő helyettesítéskor nem tapasztaltak hasonló hatásokat.

A veseműködés romlása, amelyet a szérum kreatininszint emelkedése és hypokalaemia mutat, nem teszi feltétlenül szükségessé a kezelés megszakítását.

Rendellenes májfunkciós tesztekről számoltak be Abelcet lipid komplex és más amfotericin-B-t tartalmazó készítmények alkalmazása esetén, összekapcsolva olyan egyéb tényezőkkel, mint pl. fertőzés, hyperalimentatio, párhuzamosan alkalmazott hepatotoxikus gyógyszerek és a graft-versus-host betegség, amelyek hozzájárulhatnak a kóros májfunkciós értékekhez, de az ok-okozati összefüggést az Abelcet lipid komplexszel nem tudták kizárni.
A kóros májfunkciójú betegeket szorosan monitorozni kell, és a májfunkciók romlása esetén megfontolandó a kezelés felfüggesztése.

Egy randomizált kontrollált vizsgálatban a 65 év feletti betegeknél előfordult mellékhatások hasonlóak voltak, mint a 65 év alatti betegeknél. Fontos kivételt képezett a szérum kreatininszint emelkedése és a dyspnoe, amelyek a 65 év feletti betegeknél nagyobb gyakorisággal fordultak elő mind az Abelcet lipid komplex, mind a konvencionális amfotericin-B alkalmazása esetén.

Gyermekek és serdülők
Gyermekeknél és serdülőknél hasonló mellékhatásokat figyeltek meg, mint a felnőtteknél.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Szisztémás gombaellenes szerek, ATC kód: J02A A01

Az Abelcet lipid komplex steril, pirogénmentes, izotóniás sóoldattal készült szuszpenzió, intravénás infúzió céljára.
A szuszpenzió 5 mg (5000 NE) amfotericin-B-t tartalmaz milliliterenként.
Teljes összetétel:
- 5,0 mg amfotericin-B
- 3,4 mg L- -dimirisztoil-foszfatidil-kolin (DMPC)
- 1,5 mg L- -dimirisztoil-foszfatidil-glicerin (DMPG) (nátrium- és ammóniumsó formájában)
- 9,0 mg nátrium-klorid
- injekcióhoz való víz, szükség szerint 1,0 ml térfogatra való kiegészítéshez.

Az Abelcet lipid komplex antifungális anyag, az amfotericin-B két foszfolipiddel képzett komplex vegyülete. Az amfotericin-B makrociklusos, polién-szerkezetű, széles spektrumú gombaellenes hatással rendelkező, a Streptomyces nodosus által termelt antibiotikum. Az amfotericin-B lipofil része lehetővé teszi, hogy a gyógyszermolekulák egy szalagszerű szerkezetben komplexeket képezzenek a foszfolipidekkel.

Hatásmechanizmus
Az amfotericin-B, ami az Abelcet lipid komplex hatóanyaga, a koncentrációtól és a gomba érzékenységétől függően fungisztatikus vagy fungicid hatással rendelkezik. Hatását vélhetően úgy fejti ki, hogy kötődik a gombák sejtmembránjában levő ergoszterinhez, amelynek következtében károsodik a sejtmembrán.
Így a sejttartalom kiszivárog és ez végeredményben a sejt pusztulásához vezet. A hatóanyag emberi sejtmembrán szterol vegyületeihez való kötődése eredményezhet ugyan toxicitást, de az amfotericin-B affinitása a gomba ergoszterinjéhez jóval nagyobb, mint az emberi sejt koleszterinjéhez.

Mikrobiológiai aktivitás
Az amfotericin-B számos, az alábbiakban felsorolt patogén gombatörzs ellen hatékony in vitro, így a Candida törzsek, Cryptococcus neoformans, Aspergillus törzsek, Mucor fajok, Sporothrix schenckii, Blastomyces dermatitidis, Coccidioides immitis és Histoplasma capsulatum.
Az amfotericin-B 0,03 1,0 g/ml koncentrációban gátolja a legtöbb törzset. Az amfotericin-B-nek csekély hatása van, vagy hatástalan a baktériumokra és a vírusokra.
Az Abelcet lipid komplex patogén gombákkal szembeni in vitro hatása hasonló az amfotericin-B hatékonyságával. Azonban az Abelcet lipid komplex in vitro hatása nem mondható meg előre a fertőzött gazdaszervezetben kifejtett hatása vonatkozásában.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Az Abelcet lipid komplexben az amfotericin-B foszfolipid-komplex formájában van jelen. Az Abelcet lipid komplex és a konvencionális amfotericin-B farmakokinetikai tulajdonságai eltérőek. Állatokon végzett farmakokinetikai vizsgálatokban kimutatták, hogy az Abelcet lipid komplex alkalmazása után az amfotericin-B szintje a májban, a lépben és a tüdőben volt a legmagasabb. Az Abelcet lipid komplexben levő amfotericin-B gyorsan eloszlik a szövetekben. Szemben a vérkoncentrációval, a szövetek koncentrációja aránytalanul növekedett a dózis emelésével, amely arra utal, hogy az elimináció a szövetekből lassabban megy végbe.
Az amfotericin-B csúcskoncentrációja a vérben alacsonyabb volt az Abelcet lipid komplex alkalmazása után, mint az ekvivalens mennyiségű konvencionális gyógyszer alkalmazása után. Ugyanakkor a konvencionális amfotericin-B alkalmazása után a szövetek koncentrációszintjei sokkal alacsonyabbak voltak, mint az Abelcet lipid komplex alkalmazásánál. Kutyák esetében azonban a konvencionális amfotericin-B 20-szor magasabb veseszöveti koncentrációkat ért el, mint a hasonló dózisokban adott Abelcet lipid komplex.

Az Abelcet lipid komplex farmakokinetikai paramétereit teljes vérre határozták meg mucocutan leishmaniasisban szenvedő betegek esetében.

Az átlagos farmakokinetikai paraméterek 5,0 mg/ttkg/nap esetén a következők:
Abelcet lipid komplex
Dózis: (mg/ttkg/nap) 5,0
Csúcskoncentráció (vér), Cmax: ( g/ml) 1,7
Idő-koncentráció görbe alatti terület, AUC0-24: ( g × óra/ml) 9,5
Clearance: (ml/óra × ttkg) 211,0
Megoszlási térfogat: (l) 2286,0
Terminális eliminációs féléletidő, t1/2: (óra) 173,4

Az Abelcet lipid komplex adása után tapasztalt magas clearance érték és nagy megoszlási térfogat viszonylag alacsony AUC-t eredményeznek és megegyeznek azokkal a preklinikai adatokkal, amelyek magas szöveti koncentrációkat mutatnak. Az Abelcet lipid komplex kinetikai adatai lineárisak, az AUC értéke arányosan nő a dózissal.
A szöveti megoszlás és az Abelcet lipid komplex emberi szervezetben történő metabolizmusának részletei és az alacsony toxicitásért felelős mechanizmusok nem pontosan ismertek.

Egy szívtranszplantáción átesett, majd közvetlenül a halála előtt 3 napon át napi 5,3 mg/ttkg Abelcet lipid komplex dózissal kezelt beteg boncolása során az alábbi adatokat nyerték:
Abelcet lipid komplex szöveti koncentrációja, amfotericin-B tartalomban kifejezve (mg/ttkg):
lép: 290,0; tüdő: 222,0; máj: 196,0; vese: 6,9; nyirokcsomó: 7,6; szív: 5,0; agy: 1,6.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Rágcsálókon végzett akut toxicitási vizsgálatok azt igazolták, hogy az Abelcet lipid komplex 10 20-szor kevésbé volt toxikus, mint a konvencionális amfotericin-B. Ismételt dózisú, kutyákon végzett, 2 4 hetes toxicitási vizsgálatokban az Abelcet lipid komplex 8 10-szer kevésbé volt nephrotoxikus, mint a konvencionális amfotericin-B.
A csökkent nephrotoxicitást valószínűleg a vese alacsonyabb hatóanyag-koncentrációja eredményezi.

Azóta, hogy a konvencionális amfotericin-B először forgalomba került, nem számoltak be a gyógyszerrel összefüggésbe hozható karcinogenitásról, mutagenitásról, teratogenitásról, vagy a fertilitásra gyakorolt káros hatásról. Az Abelcet lipid komplex nem mutatott mutagenitást az in vivo egér micronucleus vizsgálatban, az in vitro bakteriális és lymphoma mutációs vizsgálatokban és in vivo citogenetikai vizsgálatban. Egerekben és nyulakban nem volt teratogén hatása.

A foszfolipidek az emberi sejtmembránok esszenciális alkotórészei. Az átlagos étrend napi több gramm foszfolipid-bevitelt biztosít. Nincs bizonyíték a foszfolipidek, köztük a DMPC és DMPG karcinogén, mutagén vagy teratogén hatására vonatkozóan.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

10 db 20 ml töltettérfogatú, lila színű, lepattintható műanyag védőkoronggal, rolnizott alumíniumkupakkal és gumidugóval lezárt színtelen injekciós üveg és 10 db injekciós szűrőtű, dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Az Abelcet lipid komplex steril, pirogénmentes szuszpenzió, amely hígítást követően, kizárólag intravénás infúzió formájában alkalmazható.

Az infúzió előkészítése beadásra

Az Abelcet lipid komplex előkészítése során szigorúan be kell tartani az aszeptikus eljárás előírásait, mert a készítmény se bakteriosztatikus anyagot, se konzerválószert nem tartalmaz.

Hagyjuk, hogy a szuszpenzió szobahőmérsékletre melegedjen. Óvatosan rázzuk fel az injekciós üveget, amíg sárga üledéket látunk az üveg alján. Egy 17 19 G-s tűvel és egy vagy több steril, 20 ml es fecskendővel szívjuk ki a kellő mennyiségű Abelcet lipid komplex szuszpenziót a megfelelő számú injekciós üvegből. Vegyük le a tűt a fecskendőről és cseréljük ki egy 5 m-es, nagy áteresztőképességű szűrővel ellátott tűvel (B. Braun Medical, Inc.), amely minden injekciós üveg mellett tartozékként megtalálható. Vezessük a fecskendő szűrővel ellátott tűjét 5%-os glükózoldatot tartalmazó infúziós zsákba és nyomjuk bele a fecskendő tartalmát. A beadásra kész infúzió koncentrációja 1 mg/ml kell, hogy legyen.

Gyermekgyógyászati alkalmazás, illetve szív-, érrendszeri betegségben szenvedők esetén a készítmény 5%-os injekcióhoz való glükózoldattal hígítható az infúzió 2 mg/ml es végső koncentrációjának eléréséhez.
Ne használjuk fel a készítményt az 5%-os glükózoldattal történő hígítás után, ha abban idegen anyagot fedezünk fel.
Az injekciós üvegek egyszeri felhasználásra alkalmasak. Az infúziós készítmény beadására az infúziós pumpa a legalkalmasabb.

Nem szabad sóoldatokkal hígítani és más gyógyszerekkel vagy elektrolitokkal elegyíteni!
Az Abelcet lipid komplex kompatibilitását ezekkel az anyagokkal még nem vizsgálták. Korábban bevezetett branül esetén azt először 5%-os glükózoldattal át kell mosni, vagy egy másik, elkülönített branült kell használni az Abelcet lipid komplex infúzióhoz.

A hígított, beadásra kész oldat 24 óráig stabil 2 °C és 8 °C közötti hőmérsékleten (hűtőszekrényben) tárolva. Beadás előtt alaposan fel kell rázni. Nem szabad eltenni későbbi beadás céljára. A kezelés végén minden fel nem használt készítményt meg kell semmisíteni.

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: (két keresztes)
Osztályozás: II./3 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 3. §-ának ga) pontja szerinti rendelőintézeti járóbeteg-szakellátást vagy fekvőbeteg-szakellátást nyújtó szolgáltatók által biztosított körülmények között alkalmazható gyógyszer (I).



6.4 Különleges tárolási előírások

Hűtőszekrényben (2 ?C-8 ?C) tárolandó.
A fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.
Nem fagyasztható!


6.3 Felhasználhatósági időtartam

30 hónap

Hígítás után:
5%-os glükózoldattal történő hígítás után a hígított készítmény kémiai és fizikai stabilitása 2-8?C-on 24 órán át igazolt.
Mikrobiológia szempontból a készítményt azonnal fel kell használni. Amennyiben nem használják fel azonnal, a felhasználásig az eltartási idő és a tárolási körülmények a felhasználó felelőssége, amely általános esetben 2-8?C közötti hőmérsékleten tárolva nem haladhatja meg a 24 órát.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Teva Gyógyszergyár Zrt.
4042 Debrecen
Pallagi út 13.


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-6918/01


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1999. június 2.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2010. április 16.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2024. április 18.



Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Konvencionális amfotericin-B-vel sikeresen kezeltek szisztémás gombafertőzéseket terhes nők esetében anélkül, hogy ennek kimutatható hatása lett volna a magzatra. Azonban az ilyen esetek száma a biztonságos alkalmazhatóság megállapításához még kevés volt. Az Abelcet lipid komplex patkányokon és nyulakon végzett reproduktív toxicitás-vizsgálatai nem igazoltak embryotoxicitást, foetotoxicitást vagy teratogenitást.
Az Abelcet lipid komplex terhes anyákon történő biztonságos alkalmazását még nem állapították meg.
Az Abelcet lipid komplexet terhes anyáknak csak akkor szabad adni, amikor az anyára és a magzatra nézve a várható előny meghaladja a kockázatot.

Szoptatás
Nem ismert, hogy az Abelcet lipid komplex átjut-e az anyatejbe. Annak eldöntésénél, hogy a szoptatást vagy az Abelcet lipid komplex alkalmazását kell-e folytatni, illetve abbahagyni, figyelembe kell venni a szoptatás előnyét a csecsemőre és az Abelcet lipid komplex előnyét az anyára nézve.