Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

DIPROSALIC OLDAT 30ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Organon Hungary Kft.
Hatástani csoport:
D07XC Erős hatású kortikoszteroidok egyéb kombinációi
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-01283/02
Hatóanyagok:
Acidum salicylicum
BetamethasonumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
973 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy973,000,00
Üzemi baleset973,000,00
Általános243,00 (25%)730,00
Teljes0,00973,00
Egyedi engedélyes0,00973,00
Tárolás:
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Alkalmazási elôirat

Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Ha az oldat használatakor irritáció vagy allergiás reakció alakul ki, a kezelést abba kell hagyni.
Ha a bőrön fertőzés alakul ki, ennek megfelelő kezelést kell végezni.
Azok az ismert mellékhatások, amelyek a szisztémás kortikoszteroid-kezelésnél jelentkezhetnek, pl. mellékvesekéreg-szuppresszió, a helyileg alkalmazott kortikoszteroidok hatására is felléphetnek, elsősorban csecsemőkön és gyermekeken.
Minél nagyobb a kezelt terület, annál több szívódik fel a helyileg alkalmazott kortikoszteroidból és szalicilsavból. Ilyenkor, valamint előreláthatóan hosszas kezelésnél fokozott óvatosság szükséges, főleg csecsemőknél és gyermekeknél. Nyílt sebekre vagy sérült bőrfelületre a szalicilsav nem alkalmazható.
A Diprosalic oldat használatakor az okkluzív (nylonos) kötéseket kerüljük!
Ha fokozott bőrszárazság vagy irritáció alakul ki, a készítmény alkalmazását abba kell hagyni.
A Diprosalic oldat szemre nem alkalmazható. Vigyázni kell, hogy a készítmény a szembe vagy a nyálkahártyákra ne kerüljön.

A kortikoszteroidok szisztémás és helyi (ideértve intranasalis, inhalációs és intraocularis) alkalmazásával kapcsolatosan látászavarról számolhatnak be. Amennyiben a beteg olyan tünetekkel jelentkezik, mint például a homályos látás vagy egyéb látászavarok, fontolóra kell venni a beteg szemész szakorvoshoz történő utalását a látászavarok lehetséges okainak kivizsgálása céljából, amelyek között szerepelhet a cataracta, a glaucoma vagy olyan ritka betegségek, mint a centrális serosus chorioretinopathia (CSCR), amelyeket a szisztémás és helyi kortikoszteroid alkalmazása után jelentettek.

Gyermekek és serdülők
Gyermekkorban a szervezet érzékenyebb az exogén kortikoszteroidok hatásaira és a kortikoszteroidok lokális alkalmazása esetén is nagyobb a hypothalamus-hypophysis-mellékvese (HHM) tengely gátlásának esélye, mint felnőtt korban, ugyanis a nagy testfelszín/testtömeg hányados miatt nagyobb mértékű a felszívódás.
Helyi kortikoszteroid-kezelésben részesülő gyermekek esetében beszámoltak a HHM-tengely gátlásáról, Cushing-szindrómáról, a hossznövekedés visszamaradásáról, a testtömeg-növekedés elmaradásáról, valamint koponyaűri nyomásfokozódásról. Gyermekekben a mellékvese-szuppresszió megnyilvánulhat alacsony plazmakortizolszintben és az ACTH-stimulációt követő válasz elmaradásában. A koponyaűri nyomásfokozódás jelentkezhet a kutacs elődomborodásaként, fejfájásként és kétoldali papilla-oedemaként.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nem értelmezhető.


4.9 Túladagolás

Tünetek: A helyi kortikoszteroid-kezelés túlzott vagy elhúzódó alkalmazása elnyomhatja a hypophysis-mellékvese funkciót, ami másodlagos mellékvese-elégtelenséget és hypercorticismust eredményez, beleértve a Cushing-kórt. A szalicilsavat tartalmazó lokális készítmények túlzott vagy elhúzódó használata a szalicilizmus tüneteit okozhatják.

Kezelés: Megfelelő tüneti kezelés javasolt. Az akut mellékvesekéreg-túlműködés tünetei általában reverzibilisek. Ha szükséges, helyre kell állítani az elektrolitháztartás egyensúlyát. Krónikus toxicitás esetén a kortikoszteroid-adagolás lassú ütemű leépítése ajánlott. A szalicilizmus kezelése tüneti. Gondoskodni kell arról, hogy a szalicilát a szervezetből minél gyorsabban kiürüljön. Szájon át nátrium-bikarbonátot kell adni, és gondoskodni kell a fokozott vizeletürítésről.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Lokális kortikoszteroid-készítmények alkalmazása során a következő mellékhatásokat észlelték: égő érzés, viszketés, irritáció, bőrszárazság, folliculitis, hypertrichosis, acne-szerű bőrkiütések, hypopigmentatio, perioralis dermatitis, allergiás kontaktdermatitis, a bőr maceratioja, másodlagos fertőzés, bőratrófia, striaképződés, miliaria, fájdalomérzés, rhagadok.
A szalicilsav-készítmények folyamatos alkalmazása dermatitist okozhat.

A kortikoszteroidok alkalmazásával kapcsolatosan homályos látásról (lásd még 4.4 pont) számoltak be (a gyakoriság nem ismert).

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: bőrgyógyászati készítmények, erős hatású kortikoszteroidok egyéb kombinációi,
ATC kód: D07XC01

A betametazon-dipropionát - mely fluorozott, szintetikus kortikoszteroid - gyulladásgátló, viszketés csillapító és érösszehúzó hatású. A Diprosalic oldat tartósan biztosítja ezeket a hatásokat, ezért elegendő naponta kétszer adagolni. A helyileg alkalmazott szalicilsav keratolitikus tulajdonsággal bír, továbbá bakteriosztatikus és gombaölő hatása is van.
Tengerimalacban hexadekán-provokációval psoriasishoz hasonló állapot idézhető elő. Betametazon-dipropionát/szalicilsav tartalmú oldat nagymértékben gátolta a bőr hexadekán-okozta hyperplasiás reakcióját. A betametazon-dipropionát + szalicilsav kombináció hatékonysága felülmúlta a betametazon-dipropionát monoterápiáét.
A betametazon-dipropionát számos más, vezető, fluorozott, lokális kortikoszteroid-készítménnyel való összehasonlítását a McKenzie-Stoughton-féle vasoconstrictiós vizsgálattal végezték. A vizsgálatban a betametazon-dipropionát aktivitása szignifikánsan (p<0,05) nagyobbnak mutatkozott a fluokinolon acetonidhoz, a fluokortolon-kaproát + fluokortolonhoz, a flumetazon pivaláthoz, valamint a betametazon valeráthoz képest. (Az értékelés D.J. Finney Probit Analysis című, Hafner Publishing által 1971-ben megjelentetett munkájában vázolt Probit relatív potenciavizsgálaton alapult.)
Jóllehet ennek a vasoconstrictiós vizsgálatnak a klinikai körülményekre való közvetlen vonatkoztathatósága nincs egyértelműen bizonyítva, az eredmények azt mutatták, hogy a betametazon-dipropionát 0,000016%-os koncentrációban aktív (a legkisebb vizsgált koncentráció, mely aktivitást mutatott).
A szalicilsav keratolitikus és antiszeptikus tulajdonságát a helyi kezelés hatékony kiegészítőjének tartják.
Klinikai vizsgálatok eredményei alapján a Diprosalic oldattal hatékonyan kezelhető a psoriasis és a hajas fejbőr seborrhoeája. Ezekben a vizsgálatokban a Diprosalic oldat hatékony volt napi kétszeri alkalmazásban. A Diprosalic oldat klinikai tolerálhatósága, a betegek által történő elfogadása kitűnő volt.
Egy 4 hetes, kettősvak, összehasonlító vizsgálatban 90, a hajas fejbőr psoriasisa miatt kezelésre szoruló betegen értékelték három kortikoszteroid-készítmény (Diprosalic oldat, betametazon-dipropionát 0,05%-os oldata, ill. 0,2% triamkinolon acetonid + 2% szalicilsav alkoholos oldata) hatékonyságát. A betegeket naponta kétszer kezelték a három vizsgálati készítmény valamelyikével. A Diprosalic oldat hatékonyabbnak bizonyult a 0,05%-os betametazon-dipropionát oldatnál, és a terápiás hatása is hamarabb jelentkezett. Mind a Diprosalic oldat, mind a 0,05%-os betametazon-dipropionát oldat hatékonysága felülmúlta a 0,2% triamcinolon-acetonid + 2% szalicilsav kombinációét. A vizsgálat ideje alatt egyik terápiás csoportban sem észleltek mellékhatásokat.
Egy másik, a hajas fejbőr psoriasisa miatt kezelésre szoruló 78 betegen végzett kettősvak, 3 hetes klinikai vizsgálat során a Diprosalic oldatot a betametazon-valerát-tal hasonlították össze. Mind a két szer alkalmazásával rendkívül jó eredményeket értek el. A Diprosalic oldat hatására szignifikánsan hamarabb jelentkezett a javulás, illetve a gyógyulás, mint betametazon-valerát alkalmazásakor. Említésre méltó mellékhatást egyik csoportban sem észleltek. Az eredmények egyértelműen alátámasztják, hogy érdemes a szalicilsavat egy hatékony kortikoszteroid-oldattal kombinálni. A hajas fejbőr betegségeinek kezelésekor ez különösen indokolt, mert a nagyfokú hyperkeratosis megakadályozza, hogy a kortikoszteroidok kifejtsék hatásukat.
A Diprosalic oldat más testtájak bőrén kialakult psoriasis és egyéb kortikoszteroidra reagáló dermatosisok kezelésében is hatásosnak és jól tolerálhatónak bizonyult. A készítményt naponta kétszer, reggelente és esténként alkalmazták, a beteg bőrfelületet egyenletes bevonásához elegendő mennyiségben. A hatást 3 hetes kezelés után értékelve a betegek zömében gyógyulást (a panaszok és a tünetek teljes megszűnését) vagy jelentős javulást állapítottak meg. Amint az lokális kortikoszteroid kezelés esetén mindig várható, egyes betegeken a plazma kortizol szintjének átmeneti, reverzibilis csökkenését észlelték. A szalicilsav plazmaszintje a normál tartományon belül maradt a klinikai vizsgálatok során mindvégig.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A készítmény bőrön áthatoló kis mennyisége bekerül a véráramba, fehérjéhez kapcsolódik, amelyről leválik, amikor a szövetekbe belép, s ott metabolizálódik; egy kis hányada változatlan formában, míg a nagyobb része konjugált metabolitok formájában a vizelettel ürül.
Klinikai tanulmányok megerősítették, hogy a Diprosalic oldat készítménnyel kezelt betegek plazmájában a kortizol és a szalicilát jelenléte statisztikailag nem szignifikáns.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Az akut toxicitási vizsgálatok során a patkányok és egerek jól tolerálták a legfeljebb 5 ml/ttkg dózisban, szájon át adott betametazon-dipropionát/szalicilsav oldatot. Ez a kombináció patkányok és nyulak ép, ill. horzsolt bőrére lokálisan, 0,3-3,5 ml/ttkg dózisban alkalmazva jól tolerálhatónak bizonyult és nem idézett elő észlelhető mellékhatásokat.

Krónikus toxicitás: Patkányokon 1 évig végzett krónikus toxicitásai vizsgálatok során azt tapasztalták, hogy 3,8 mg betametazon-dipropionátot tartalmazó dózisig a készítmény jól tolerálható volt, toxicitást nem észleltek, csak az injekció helyén volt minimális irritáció és enyhe szisztémás hatás jelentkezett. Kutyákon 1 éven át végzett krónikus toxicitási vizsgálatok során toxikus hatás nem jelentkezett.
A többszöri alkalmazás hatásait tanulmányozó kísérletekben patkányok és nyulak ép, ill. horzsolt bőrét kezelték 15, ill. 63 napon keresztül. A patkányok jól tolerálták a legfeljebb 0,7 ml/ttkg napi dózisban adagolt készítményt. A 63 napon keresztül, úgyszintén 0,7 ml/ttkg/nap Diprosalic oldattal kezelt nyulak egészségi állapota is kitűnő maradt. Váratlan mellékhatásokat nem észleltek, azonban a kortikoszteroid-kezelés mellett bekövetkező szisztémás felszívódás egyes jeleit megfigyelték.

Teratogenitás: A terhesség alatt huzamosabb ideig lokálisan alkalmazott szteroidok ártalmatlanságát nem tudták bizonyítani, ezért a készítmény alkalmazása a gesztációs időszakban ellenjavallt.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

1x30 ml töltettérfogatú fehér LDPE cseppentő feltéttel ellátott, fehér, csavaros HDPE kupakkal lezárt, fehér LDPE tartály, faltkartonban.


6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25oC-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

18 hónap.
Felnyitás után felhasználható 6 hétig.


7. FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Organon Hungary Kft.
1082 Budapest
Futó utca 37-45.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-1283/02


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1987. január 1.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2007. október 26.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2021. június 02.
5



OGYÉI/35839/2021 2.verzió