Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

BETOPTIC 5MG/ML OLDATOS SZEMCSEPP 5ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Immedica Pharma Ab
Hatástani csoport:
S01ED Béta-receptor blokkoló szerek
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-01727/01
Hatóanyagok:
BetaxololumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
1180 Ft
Kiadhatóság:
J Szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban kiadható gyógyszerkészítmény.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy1180,000,00
Üzemi baleset1180,000,00
Általános944,00 (80%)236,00
Teljes0,001180,00
Egyedi engedélyes0,001180,00
Tárolás:
25 °c alatt
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Cukorbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Szoptatás során alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Gyerekeknek nem adható
Dopping listán szereplő
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2. Adagolás és alkalmazás

Szemészeti alkalmazásra.

Adagolás
Alkalmazás felnőtteknél és időskorúaknál
A szokásos adag egy csepp becseppentése az érintett szem(ek)be naponta kétszer. Egyes esetekben a szembelnyomás-csökkentő hatás stabilizálódásához pár hétre is szükség lehet.
A Betoptic szemcseppel történő kezelés első hónapjában a klinikai felülvizsgálat során a szembelnyomást is ellenőrizni kell. Így a mérés gyakoriságát a kezelőorvosnak kell meghatároznia. Néhány beteg esetében a szembelnyomás ingadozásai miatt a napi kétszeri kezelésre adott kielégítő válasz legjobban úgy határozható meg, ha a szembelnyomást a nap folyamán különböző időpontokban mérik.

Ha a beteg szembelnyomása ezen kezelés mellett nem megfelelően kontrollált, a kezelést egyidejűleg pilokarpin, egyéb mioticumok, és/vagy adrenalin és/vagy szisztémás karboanhidráz-gátló adásával kell kiegészíteni.

A kezelést a glaucoma optimális kontrolljának érdekében minden egyes beteg esetében egyénileg kell beállítani.

Ha a beteg egy glaucoma-ellenes készítményről tér át a Betoptic szemcseppel történő kezelésre, folytassa a korábbi készítménnyel, és cseppentsen hozzá egy csepp Betoptic szemcseppet naponta kétszer. A következő nap hagyja el teljesen a korábbi szert, és csak a Betoptic szemcseppel folytassa a kezelést.

Ha a beteget több, egyidejűleg alkalmazott glaucoma-ellenes szerről állítják át a Betoptic -kal történő kezelésre, egyénre szabottan kell eljárni. Az átállás egyszerre csak egy szerrel történjen, és szerenként ne legyen egy hétnél rövidebb az átállási idő. Ajánlott folytatni az eddig használt szereket, melyekhez egy csepp Betoptic -ot kell becseppenteni naponta kétszer, majd a következő nap az egyik előzőleg használt készítményt el kell hagyni. A megmaradó glaucoma-ellenes készítmények adagjai csökkenthetők, vagy azok el is hagyhatók a beteg kezelésre adott válaszának megfelelően. A döntés a szemész szakorvos megítélésétől függ.

Gyermekek:
A Betoptic 5 mg/ml oldatos szemcsepp biztonságosságát és hatásosságát 18 évesnél idősebb gyermekek esetében nem igazolták.
Nincsenek rendelkezésre álló adatok.

Használata máj- vagy vesekárosodásban szenvedőknél
Nem vizsgálták a Betoptic 5 mg/ml szuszpenziós szemcsepp hatását máj- vagy vesekárosodott betegeknél.

Az alkalmazás módja

Nasolacrimalis occlusio alkalmazása vagy a szemhéjak 2 percre történő összezárása csökkenti a gyógyszer szisztémás felszívódását, ezáltal csökkenhet a szisztémás mellékhatások előfordulása és fokozódhat a helyi hatás.

A cseppentő és a szuszpenzió felülfertőződésének elkerülése érdekében a tartály cseppentőjével nem szabad megérinteni a szemhéjat, a környező területeket, ill. egyéb felszíneket.




Figyelmeztetés

4.4. Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Hasonlóan más, helyileg alkalmazott szemészeti gyógyszerekhez, a betaxolol is felszívódik szisztémásan. A béta-adrenerg betaxolol alkalmazásakor a szisztémás béta-adrenerg blokkoló gyógyszerekre jellemző cardiovascularis, légzőszervi és egyéb mellékhatások jelentkezhetnek. A szisztémás mellékhatások előfordulása helyi szemészeti alkalmazás esetén ritkább, mint szisztémás alkalmazás esetén. A szisztémás felszívódás csökkentése céljából alkalmazható módszereket lásd a 4.2 pontban.
A betaxolol alkalmazásakor súlyos légzési és cardiális reakciókról számoltak be, beleértve az asztmás betegnél a bronchospasmus okozta halált is, ezenkívül ritkán szívelégtelenséggel összefüggő halált is jelentettek.

Szívbetegségek
Cardiovascularis betegség (pl: koszorúér betegség, Prinzmetal angina, szívelégtelenség) és alacsony vérnyomás fennállása esetén a béta-blokkolóval folytatott kezelést körültekintően értékelni kell, és fontolóra kell venni más hatóanyag alkalmazását. Különös figyelemmel kell kísérni a cardiovascularis betegségben szenvedő betegek állapotának esetleges romlását, valamint a mellékhatások kialakulását. Mivel a béta-blokkolók megnyújtják az átvezetési időt, ezért csak óvatosan alkalmazhatók első fokú AV block esetében.

Érbetegségek
Súlyos perifériás keringési zavarban / betegségben szenvedő betegeket (pl. Raynaud betegség vagy Raynaud szindróma súlyos formái) óvatosan kell kezelni.

Légzőszervi betegségek:
Néhány béta-blokkoló szemészeti alkalmazását követően asthmás betegeknél légzőszervi reakciókat jelentettek - beleértve a bronchospasmus miatti halált is. Jelenleg fennálló, vagy a kórtörténetben szereplő enyhe / középsúlyos asthma bronciale esetében, illetőleg enyhe / középsúlyos krónikus obstruktív légúti megbetegedésben (COPD) szenvedő beteget óvatosan kell kezelni.

Hypoglykaemia/diabetes
A hypoglykaemiára hajlamos vagy nehezen kontrollálható vércukorszinttel rendelkező diabeteses betegeknél a bétablokkoló gyógyszerek alkalmazása különös odafigyelést igényel, mert a béta-blokkoló gyógyszerek elfedhetik az akut hypoglykaemia jeleit és tüneteit.

Thyreotoxicosis.
A béta-blokkolók elfedhetik a hyperthyreosis bizonyos klinikai jeleit (pl. tachycardia). A thyreotoxicosisra gyanús betegek Betoptic-kal történő kezelését óvatosan kell végezni, elkerülendő a béta-adrenerg blokkoló szerek hirtelen elvonása, amely thyroid-krízist okozhat.

Szaruhártya betegségek
A béta-blokkolók szemészeti alkalmazása szemszárazságot okozhat. A betegeket szaruhártya betegség esetén óvatosan kell kezelni.

Egyéb béta-blokkolók
Ha a betaxolol szisztémás béta-blokkolóval kezelt betegeknek adják, a betaxolol szembelnyomásra kifejtett hatása fokozódhat, illetve fokozódhatnak a szisztémás béta-blokkolók ismert hatásai. Az ilyen betegek válaszreakcióit különös figyelemmel kell kísérni. Két lokális béta-blokkoló szer együttes alkalmazása nem javasolt (lásd 4.5 pont).

Anaphylaxiás reakciók
Azon béta-blokkolóval kezelt betegek, akik kórtörténetében atópia vagy különböző allergénekkel szembeni súlyos anaphylaxiás reakció szerepel, az ilyen allergénekkel szembeni ismételt találkozás esetén fokozott allergiás reakciót tapasztalhatnak, valamint előfordulhat, hogy nem reagálnak az anaphylaxiás reakciók kezelésére használt, szokásos dózisú adrenalinra.

Érhártya-leválás
Filtrációs beavatkozások után érhártya-leválásról számoltak be a csarnokvíz-termelődést csökkentő kezelés (pl. timolol, acetazolamid) alkalmazásakor.

Sebészeti anesztézia
A béta-blokkolót tartalmazó szemészeti készítmények gátolhatják a szisztémás béta-agonisták hatását (pl. az adrenalinét). Az aneszteziológust tájékoztatni kell, ha a beteget betaxolollal kezelik. Ügyelni kell arra, hogy az általános anaesthesia előtt fokozatosan kell elvonni a béta-adrenerg blokkoló szereket, mivel csökken a szív béta-adrenerg-mediálta szimpatikus reflex stimulusra adott válasza.

Izomgyengeség. A béta-adrenerg blokád bizonyos myastheniás tünetekkel megegyezően fokozta az izomgyengeséget (például: diplopia, ptosis, általános gyengeség).

Cerebrovascularis elégtelenség: A béta-blokkolók vérnyomásra és a pulzusra kifejtett lehetséges hatásai miatt ezen szerek használata cerebrovascularis elégtelenségben szenvedő betegek esetében óvatosságot igényel. Ha a cerebrális véráramlás csökkenésére utaló tünetek kialakulnak, megfontolandó az alternatív kezelés.

Zárt zugú glaucoma: Zárt zugú glaucomás betegnél az azonnali kezelés célja a pupilla szűkítése miotikus szerrel, és így a csarnokzug ismételt megnyitása. A betaxolol nem, vagy csak kis hatást fejt ki a pupillára: így a Betoptic szemcseppet miotikummal együtt kell adni, hogy zárt zugú glaucomában csökkenjen az emelkedett szembelnyomás.

A többi glaucomaellenes készítmény használatához hasonlóan néhány betegnél a hosszabb használatot követően csökkent a Betoptic szemcseppre adott válasz. Ennek ellenére hosszú ideig tartó vizsgálatban, amely során 250 beteget vizsgáltak 3 éven át, a kezdeti stabilizációt követően nem tapasztaltak szignifikáns különbséget az átlagos szembelnyomásban.

Kontaktlencse
A Betoptic szemcsepp kontaktlencse viselés alatt nem használható, mivel a tartósítószer, a benzalkónium-klorid felszívódhat a lágy kontaktlencsékbe, és elszínezheti azokat vagy szemirritációt okozhat.
Tájékoztatni kell a beteget, hogy a Betoptic becseppentése előtt vegye ki a kontaktlencséit, és a gyógyszer alkalmazása után várjon 15 percet, mielőtt ismét visszahelyezné azokat.

A benzalkónium-klorid a jelentések alapján szemirritációt, valamint a szemszárazságra utaló tüneteket okoz, és hatással lehet a könnyfilmre és a szaruhártya felszínére is. Szemszárazságban szenvedő betegeknél, és azoknál, akiknél a szaruhártya sérülhet, alkalmazása körültekintést igényel.
Hosszan tartó alkalmazás esetén a betegek állapotát folyamatosan figyelemmel kell kísérni.
A kevés rendelkezésre álló adat alapján nem különbözik a mellékhatásprofil a gyermekek és serdülők esetében a felnőttekhez képest. Azonban a gyermekek és serdülők szeme általában erőteljesebben reagál egy adott ingerre, mint a felnőtteké. Az irritáció kialakulása befolyásolhatja az adherenciát a gyermekek és serdülők esetében a kezelés során.


4.7. A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Betoptic-nak nincs, vagy elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket. Ha a becseppentéskor homályos látás alakul ki, a betegnek várnia kell a látása kitisztulásáig, mielőtt vezetne, vagy gépet kezelnie.


4.9. Túladagolás

Szemészeti túladagolás esetén a szeme(ke)t vízzel vagy fiziológiás sóoldattal (0,9%-os nátrium-klorid oldat) ki kell öblíteni. Véletlen lenyelés esetén megfelelő lehet a további felszívódás csökkentése (gyomormosás). Véletlenszerű lenyelés esetén a szisztémás béta-blokád túladagolásának tünetei a bradycardia, hypotonia, hörgőgörcs és akut szívelégtelenség. A Betoptic túladagolásakor a kezelésnek tüneti és támogató jellegűnek kell lennie.





Kölcsönhatás

4.5. Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A betaxolollal specifikus interakciós vizsgálatokat nem végeztek.

Additív hatás következtében hypotonia és/vagy kifejezett bradycardia léphet fel, ha a béta-blokkoló tartalmú szemcseppel egyidejűleg orális kalcium-csatorna blokkolókat, vagy béta-blokkoló gyógyszereket, antiarrhythmiás gyógyszereket (beleértve az amiodaront is), digitálisz glikozidokat, paraszimpatomimetikumokat vagy guanetidint alkalmaznak.

A béta-blokkolók csökkenthetik az anafilaxiás reakció kezelésére alkalmazott adrenalinra adott választ. Kórtörténetükben atópiás vagy anafilaxiás beteg esetében nagy körültekintéssel kell eljárni.

Bár egymagában adva csak a Betoptic szemcseppnek nincs, vagy kismértékű hatása van a pupilla méretére, egyidejűleg alkalmazott adrenalinnal alkalmanként mydriasist jegyeztek fel.

Orális béta-blokkoló készítményt és Betoptic -ot szedő beteget figyelni kell a szerek lehetséges additív hatásaira, amely mind a szembelnyomásra, mind a béta-blokád ismert szisztémás hatásaira vonatkozhat. Orálisan adott béta-blokkoló szerek egészséges egyénekben és szívbetegségekben szenvedő betegekben is csökkentik a perctérfogatot. Súlyos myocardialis funkciókárosodásban szenvedő betegeknél a béta-adrenerg receptor agonisták gátolhatják a megfelelő cardiális funkció fenntartásához szükséges szimpatikus stimulációs hatásokat.

A lehetséges additív hatások, és különösen a hypotensio és/vagy bradycardia jelentkezése miatt a beteg szoros megfigyelése javasolt, ha a béta-blokkolót egyidejűleg hasonló cardiovascularis hatásokat kiváltó egyéb készítményekkel vagy katekolamin-depléciót okozó gyógyszerekkel alkalmazzák.

A betaxolol adrenerg blokkoló szer, így egyidejűleg adrenerg pszichotróp szereket is szedő betegeknél óvatosság szükséges.

Ezenfelül a szemészeti béta-blokkolók digitáliszokkal vagy kalcium-antagonistákkal történő együttes alkalmazásából eredő additív hatás megnyújthatja az atrio-ventricularis vezetés idejét.

Ha kiegészítő szemészeti készítmény használatára van szükség, a két alkalmazás között 15 percet kell várni. A szemkenőcsöt kell utolsóként alkalmazni.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8. Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A következő nemkívánatos hatásokat osztályozták az alábbi besorolás szerint:
nagyon gyakori (?1/10), gyakori (>1/100-<1/10), nem gyakori (>1/1000-?1/100), ritka (>1/10 000-?1/1000), nagyon ritka (?1/10 000) vagy nem ismert (a rendelkezésre álló adatok alapján nem meghatározható).
Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra.
A mellékhatások klinikai vizsgálatokból és forgalmazást követő spontán jelentésekből származnak.

Szervrendszerenkénti csoportosítás
MedDRA kifejezés (v.11.1)
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Nem gyakori: bradycardia, tachycardia
Nem ismert: arrhythmia
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori: fejfájás
Ritka: syncope,
Nem ismert: szédülés
Szembetegségek és szemészeti tünetek
Nagyon gyakori: ocularis discomfort
Gyakori: homályos látás, fokozott könnyezés, idegentest érzés a szemben
Nem gyakori: keratitis punctata, keratitis, conjunctivitis, blepharitis, csökkent látásélesség, látásromlás, photophobia, szemfájdalom, szemfáradság, asthenopia, blepharospasmus, szokatlan érzés a szemben, szemviszketés, szemváladékozás, beszáradt váladék a szemhéj szélén, szemgyulladás, szemirritáció, conjunctiva rendellenesség, conjunctiva oedema, szem hyperaemia
Ritka: cataracta, ocularis rendellenesség, keratoconjunctivitis sicca, szemhéj ptosis, madarosis
Nem ismert: szemhéj erythema, szemkörnyéki duzzanat


Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Nem gyakori: asthma, dyspnoe, légzőszervi betegség
Ritka: köhögés, rhinorrhea
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nem gyakori: hányinger, dysgeusia
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Ritka: alopecia, dermatitis, kiütés
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Ritka: myalgia, izomgyengeség
Fertőző betegségek és parazitafertőzések
Nem gyakori: rhinitis
Érbetegségek és tünetek
Ritka: hypotonia
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Nem ismert: asthenia
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert: túlérzékenység
Pszichiátriai kórképek
Ritka: szorongás, depresszió, álmatlanság

Mint a legtöbb helyileg alkalmazott szemészeti gyógyszer, a betaxolol is felszívódik a szisztémás keringésbe. Hasonló mellékhatások alakulhatnak ki, mint a szisztémás bétablokkolók alkalmazásakor. Helyi szemészeti alkalmazás során a szisztémás mellékhatások előfordulása ritkább, mint szisztémás alkalmazás esetében. A felsorolt mellékhatások között a szemészetben használt béta-blokkolók csoportjára jellemző mellékhatások is szerepelnek.

Ezen felül, a következő mellékhatásokat észlelték szemészeti béta-blokkolók alkalmazása során, melyek előfordulhatnak a Betoptic használatakor is:

Immunrendszeri betegségek és tünetek:
Szisztémás allergiás reakciók, köztük angio-oedema, urticaria, lokalizált vagy generalizált kiütés, pruritus, anaphylaxiás reakció

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Hypoglykaemia

Pszichiátriai betegségek és tünetek
Rémálmok, emlékezetvesztés

Idegrendszeri betegségek és tünetek:
Cerebrovascularis esemény, agyi ischaemia, myasthenia gravis tüneteinek súlyosbodása, szédülés, paraesthesia és fejfájás

Szembetegségek és szemészeti tünetek
Szemirritáció jelei és tünetei (égő, szúró, viszkető érzés, könnyezés, pirosság), érhártya leválása filtrációs kezelést követően (lásd 4.4 pont Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések), csökkent szaruhártya érzékenység, szemszárazság, cornea erosio, ptosis, kettőslátás.

Szívbetegségek és szívvel kapcsolatos tünetek
Mellkasi fájdalom, palpitatio, oedema, pangásos szívelégtelenség, atrio-ventricularis block, szívmegállás, szívelégtelenség

Érbetegségek és tünetek
Hypotonia, Raynaud jelenség, hideg kezek és lábak

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Bronchospasmus, különösen már fennálló bronchospasticus betegség esetén

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Ízérzés zavara, dyspepsia, hasmenés, szájszárazság, hasi fájdalom, hányás.

A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei
Psoriasis szerű kiütések vagy a psoriasis fellángolása,

A csont-izomrendszer és a kötőszövet betegségei és tünetei
Izomfájdalom

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Szexuális zavarok, csökkent libido

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók:
Gyengeség, kimerültség

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1. Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: glaucoma elleni készítmények és pupillaszűkítők -
beta-receptor blokkoló szerek
ATC kód: S01E D02

Preklinikai farmakológia:
A betaxolol perifériás értágító hatását igazolták egy in vivo vizsgálatban kutyákban, míg a betaxolol értágító és kalcium-csatorna blokkoló hatásait számos in vivo vizsgálatban igazolták mind nem szemből, mind szemből származó erekben, patkány-, tengerimalac-, nyúl-kutya-, sertés- és szarvasmarha modelleket használva. A betaxolol neuroprotektív hatását mind in vivo és in vitro vizsgálatok bizonyították nyúlretinában, patkány kortikális tenyészetben és vékony retina tenyészetben.

Klinikai hatásosság és biztonságosság
A betaxolol-hidroklorid kardioszelektív (béta-1-adrenerg) receptor-blokkoló szer, amelynek nincs jelentős membrán-stabilizáló (lokális érzéstelenítő) hatása és intrinsic szimpatomimetikus hatással sem rendelkezik.

Orálisan alkalmazott béta-adrenerg blokkoló szerek csökkentik a cardiális terhelést egészségeseknél és szívbetegségben szenvedőknél egyaránt. Súlyos myocardiális funkció csökkenéssel rendelkező betegeknél a béta-adrenerg receptor antagonisták gátolhatják a szimpatikus stimulációs hatást, amely a megfelelő szívműködés fenntartásához szükséges.

Becseppentéskor a Betoptic csökkenti az emelkedett és a normális szembelnyomást is, akár kíséri azt glaucoma, akár nem. Klinikai vizsgálatok igazolták, hogy a Betoptic szemcseppnek a többi béta-blokkolókkal szemben minimális hatása van a pulmonális és a cardiovasculáris funkciókra.

A betaxolol szemcseppet (mindkét szembe egy cseppet alkalmazva) timolollal és placebóval hasonlították össze egy randomizált, vak, keresztezett vizsgálatban, melyben 9, reaktív légúti betegségben szenvedő beteg vett részt. A betegeket annak alapján választották ki, hogy a szemészeti timolol adását követően a kilégzés első másodpercére jutó erőltetett kilégzési térfogat (FEV1) értékükben legalább 15%-os csökkenést tapasztaltak. A betaxolol-hidrokloridnak az erőltetett kilégzési térfogatot (FEV1), az erőltetett vitálkapacitást (FVC) és a kettő közti arányt (FEV1/FVC) vizsgálva nincs szignifikáns hatása a légzésfunkcióra. Ezen felül a vizsgálat végén adott béta-stimuláns, az izoproterenol hatását nem gátolta a betaxolol szemcsepp. Ezzel ellentétben a szemészeti timolol szignifikánsan csökkentette a fenti tüdőfunkciókat.

FEV1 -százalékos változás az alapértékhez képest

Átlag

Betaxolol 1,0%a
Timolol 0,5%
Placebo
Alapérték
1,6
1,4
1,4
60 Perc
2,3
-25,7*
5,8
120 Perc
1,6
-27,4*
7,5
240 Perc
-6,4
-26,9*
6,9
Izoproterenolb
36,1
-12,4*
42,8
1Schoene, R.B. Et al., Am. J. Ophthal. 97:86, 1984.
a A klinikai koncentráció kétszerese.
b Belégzés 240 percnél; mérés 270 percnél.
*A Timolol statisztikailag különbözik a placebotól és a betaxololtól (p<0,05).

Nem találtak bizonyítékot a betaxolol okozta cardiovasculáris béta-adrenerg blokkolásra vonatkozólag a kettős-vak, 3 karú keresztezett vizsgálatban, 24 egészséges egyénben, összehasonlítva a szemészeti betaxolol, a timolol és a placebo vérnyomásra és pulzusra kifejtett hatását. Az átlagos artériás vérnyomás egyik kezelés alatt sem változott, azonban a szemészeti alkalmazású timolol szignifikánsan csökkentette az átlagos szívfrekvenciát.

Átlagos szívfrekvencia

KEZELÉS
Terheléses teszt

Betaxolol 1,0%a

Timolol 0.5%

Placebo
Perc



0
79,2
79,3
81,2
2
130,2
126,0
130,4
4
133,4
128,0*
134,3
6
136,4
129,2*
137,9
8
139,8
131,8*
139,4
10
140,8
131,8*
141,3
Atkins, J.M. Et al., Am. J. Oph. 99:173-175, Feb., 1985.
a. A klinikai koncentráció kétszerese
*Átlagos pulzus arány szignifikánsan alacsonyabb a timololnál mint, a betaxolol és a placebo esetében (p<0,05).

Klinikai hatásosság és biztonságosság
Az emelkedett szembelnyomás a glaucomás látótérvesztés egyik fontos rizikófaktora. Minél magasabb a szembelnyomás, annál nagyobb valószínűséggel károsodik a látóideg, és következik be a látótérvesztés. A szembe való becseppentéskor a betaxolol mind az emelkedett mind a normál szembelnyomást csökkenti, akár kíséri azt glaucoma akár nem. A szembelnyomás csökkentő hatás mechanizmusa úgy tűnik, hogy a csarnokvíz termelés csökkenését jelenti, melyet a tonographiás és a fluorophotometriás vizsgálatok igazolnak.

A Betoptic szemcsepp hatása általában 30 percen belül kialakul, a maximális hatás általában a becseppentést követően 2 óra elteltével detektálható.

Az egyszeri adagolás 12 órás szemnyomás csökkenést eredményez. A betaxolol szemcseppel 3 éven át kezelt glaucomás betegek klinikai megfigyelése azt mutatta, hogy a szembelnyomást csökkentő hatás megtartott.

Klinikai vizsgálatok szerint a Betoptic szemcsepp az átlagos szembelnyomást a kezdeti érték 25%-kal csökkenti. Azokban a vizsgálatokban, amelyekben 22 Hgmm a szembelnyomás kontroll általánosan elfogadott indexe, a Betoptic szemcsepp a vizsgált populáció több, mint 94%-ban hatásos volt, 73%-ukat csak béta-blokkolóval kezelték. Kontrollált, kettős vak vizsgálatokban, a BETOPTIC szemcsepp és a timolol szembelnyomás-csökkentő hatásának időtartama és nagysága klinikailag azonos volt.

Krónikus nyitott zugú glaucomás és ocularis hypertensiojú betegeken végzett kontrollált klinikai vizsgálatok adatai alapján a betaxolol-kezelés látótérre kifejtett hosszú távú hatása felülmúlja a timolol és a nem-szelektív béta-blokkoló hatását. Ezen felül a betaxolollal végzett kezelés alatt nem tapasztaltak negatív hatást a látóideg vérellátásában. A betaxolol inkább fenntartja, vagy fokozza az ocularis véráramlást/perfúziót.

A Betoptic szemcseppet sikeresen alkalmazták lézeres trabeculoplasztikán átesett, és továbbra is tartós szembelnyomás-csökkentő terápiára szoruló betegeknél. Kemény és lágy kontaktlencsét viselő glaucomás és aphakiás betegek jól tolerálták a Betoptic szemcseppet.

A Betoptic szemcsepp nem okoz miosist vagy akkomodációs spazmust, amint az a miotikumoknál gyakran észlelhető. A homályos látás és az éjszakai vakság, mely gyakran társul a standard miotikus terápiához, a Betoptic szemcsepp alkalmazásakor nem jelentkezik. Így a centrális lenticularis opacitású betegeket megóvja a beszűkült pupilla okozta vizuális látáscsökkenéstől. A többi szemészeti készítményhez hasonlóan, becseppentéskor átmeneti látási problémák tapasztalhatók.

5.2. Farmakokinetikai tulajdonságok

A betaxolol igen jó lipofilitásának köszönhetően áthatol a corneán, így a gyógyszer magas intraocularis koncentrációt ér el. Helyi alkalmazást követően a plazma betaxololnak való kitettsége alacsony. Klinikai farmakológiai vizsgálatokban a plazma koncentrációk a 2 ng/ml kimutathatósági határ alatt voltak. A betaxolol jó orális abszorpciós tulajdonságú, a májban alig metabolizálódik, és relatíve magas felezési idővel (16-22 óra) bír. A betaxolol eliminációja elsődlegesen a vesén keresztül, nem pedig a bélrendszeren át történik. A fő metabolikus út során 2 -karboxilsav keletkezik, mely a változatlan formában lévő betaxolollal együtt (az alkalmazott dózis 16%-a) a vizelettel ürül.

A betaxolol szemcsepp hatása általában 30 percen belül kialakul, a maximális hatás általában a becseppentést követően 2 óra elteltével detektálható. Az egyszeri adagolás 12 órás szemnyomás-csökkenést eredményez.

5.3. A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Betaxololal végzett, élethosszig tartó vizsgálatokban, oralis, egerekben 6, 20 és 60 mg/ttkg/nap dózis, patkányokban 3, 12 és 48 mg/ttkg/nap dózis mellett nem bizonyítottak karcinogén hatást. Nagyobb dózistartományokat nem vizsgáltak.
Különböző in vivo és in vitro bakteriális és emlőssejtes vizsgálatok nem mutattak a betaxolol okozta mutagén hatásokat.

Orálisan alkalmazott betaxolol-hidrokloriddal végzett reprodukciós, teratogén, peri- és postnatalis vizsgálatok patkányoknál és nyulaknál, gyógyszer okozta magzatvesztést igazoltak patkányokban és nyulakban, a 12 mg/kg és 128 mg/kg dózisszintek felett.

A betaxolol-hidroklorid nem mutatott teratogén hatást, és a toxikus dózisszintek alatt nem volt egyéb, a reprodukcióra kifejtett mellékhatás sem.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

1 db (5 ml), átlátszó LDPE cseppentő betéttel ellátott, garanciazárást biztosító, fehér PP csavaros kupakkal lezárt, fehér LDPE tartály, dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II./1. csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban alkalmazható gyógyszer (J).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.
A fénytől való védelem érdekében a tartályt tartsa a dobozában.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.
Az első felbontást követő négy hét után ki kell dobni.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Immedica Pharma AB
Solnavägen 3H
SE-113 63 Stockholm
Svédország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-1727/01


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1991. november 11.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. március 10.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. október 1.





4


OGYÉI/71473/2022




Várandósság,szopt.

4.6. Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A Betoptic terhes nőknél történő alkalmazásával kapcsolatban nem állnak rendelkezésre megfelelő adatok. A Betoptic terhesség során nem alkalmazható, csak egyértelműen indokolt esetben. A szisztémás felszívódás csökkentése érdekében az alkalmazható módszereket lásd a 4.2 pontban. Az epidemiológiai vizsgálatok nem mutattak ki malformációt okozó hatást, de az eredmények alapján béta-blokkolók per os alkalmazása esetén megnő a méhen belüli fejlődés visszamaradásának kockázata. Emellett ha a szülésig az anya béta-blokkolót szedett, az újszülöttnél a béta-blokkolók hatásából adódó tüneteket figyeltek meg (pl.: bradycardia, hypotonia, légzési nehézség és hypoglykaemia). Ha a szülésig az anyának Betoptic kell használnia, az újszülöttet a szülés utáni első napokban szoros megfigyelés alatt kell tartani.

Szoptatás
A béta-blokkolók kiválasztódnak az anyatejbe. Ugyanakkor szemcsepp formájában terápiás adagban alkalmazva a Betoptic nem valószínű, hogy elegendő mennyiségben jut át az anyatejbe ahhoz, hogy a csecsemőben a béta-blokád klinikai tüneteit létrehozza. A szisztémás felszívódás csökkentése érdekében alkalmazható módszereket lásd a 4.2 pontban.

Termékenység
A Betoptic humán termékenységre kifejtett hatásával kapcsolatban nem állnak rendelkezésre adatok.